„Új idők
Nagyon úgy fest, hogyha a változást akaró, zömében jobboldali képviselőkből álló új pécsi városházi többségen múlik, akkor a baloldali városvezető kénytelen lesz nem a szűk holdudvart, hanem sokkal inkább a város érdekeit szolgáló programalapú irányítást megvalósítani. Kérdés, hogy milyen jogkörök maradhatnak a polgármester kezében.
A 2019-ben megválasztott baloldali városvezető koalíciónak októberben lejár a mandátuma, hamarosan teljesen új közgyűlési összetételben dolgozhatnak a pécsi városházán. A pécsi polgármester, Péterffy Attila az elmúlt öt esztendőben dolgozhatott úgy, hogy maga mögött egy részint csonkává vált, ám megfelelő többséget tudhatott. A nemzeti oldal szerint eddig belsős politikai alkukon keresztül, pozíciók elosztásával tudott egy rendszert maga mögött fenntartani, ezzel pedig egy szűk kört szolgált ki.
Csizmadia Péter fideszes frakcióvezető hangsúlyozta, a szándékaik szerint a jövőben
- a megválasztott közgyűlésnek lesz polgármestere,
- nem pedig polgármesternek közgyűlése.
A jogszabályok szerint ugyanis néhány törvényben nevesített esettől eltekintve a polgármesternek csak olyan jogosítványai lehetnek, amelyekkel a közgyűlés felhatalmazza.
– A pécsi polgármesternek több mint 100 különböző felhatalmazást adott a közgyűlés, köztük volt olyan is, amellyel kétszázmillió forintos értékhatárig dönthetett pénzügyi átcsoportosításokról két közgyűlés között. Ráadásul úgy, hogy nem volt korlátozva, hogy hányszor teheti ezt meg. Tehát milliárdok sorsáról dönthetett egyedül – mondta a nemzeti oldal politikusa.
Erős bizottságok
A döntéseket a megválasztott képviselőknek a közgyűlésen és az erős bizottságokban kell meghozni, a polgármester pedig a közgyűlés egyik tagja, képviselői jogkörökkel, illetve a ráruházott felhatalmazással. Azért is szavaztak a pécsiek az új többségre, hogy a korábbi helyzeten változtassunk és arra is fogjuk kérni a közgyűlési tagokat, hogy ebben legyenek partnereink.
– emelte ki Csizmadia Péter.
Így állnak össze
A 25 fős testületben a Fidesz-KDNP-ÖPE szövetségnek 11 mandátuma, a baloldaliaknak (Pécs Jövőjéért Egyesület-DK-MSZP-Jobbik-Momentum-Forum Sopianae, illetve a Péterffy Attila Pécs Jövőjéért Civil Egyesület) 10 mandátumuk van. Az MKKP, a Mi Hazánk, a Mindenki Pécsért Egyesület és a Tiszta Kezek Egyesület pedig egy-egy képviselőt küldhet a közgyűlésbe.
Csizmadia Péter hozzátette: az önkormányzati törvény is nevesíti, hogy a polgármesternek alapvetően képviselői jogkörei vannak azontúl, hogy levezeti az üléseket. A lényegi, érdemi munka a jövőben a közgyűlésen és a testület által megválasztott bizottságokban zajlik majd – fogalmazott.
Az is látható, hogy 2019 óta a komolyabb jogkörökkel rendelkező gazdasági bizottságban is szocialisták és dk-sok voltak többségben, mindezt kiegészítette a szocialista kapcsolatokkal rendelkező, külsős alpolgármester, Ruzsa Csaba is. A régi szocialista körökre és Gyurcsány Ferencre mondtak nemet a pécsiek – fogalmazott.
A polgármester feladata ez lesz
A jogszabály szerint a képviselő-testület többek között a feladatkörébe tartozó közszolgáltatások ellátására – jogszabályban meghatározottak szerint – költségvetési-, gazdálkodó-, nonprofit- és egyéb szervezetet alapíthat, illetve ebből a célból szerződést köthet. A képviselő-testület – amennyiben törvény kivételt nem tesz – kinevezi ezek vezetőjét is. A közgyűlés dönt a rendeletekről, a szervezeti és működési szabályzatról, a vezetői megbízásokról.
A polgármester legfontosabb feladata elősegíteni a képviselők munkáját és képviselni a közgyűlést.”
Fotó: bama.hu
Eredeti írás: BÓKA MÁTÉ CIPRIÁN