„Fay Manners brit és Michelle Dvorak amerikai hegymászók a Himalája észak-indiai oldalán a Csaukhamba hegyet mászták, amikor 6000 méter magasságban egy éles szikla a megfeszülő köteleiket elvágta, a rajta lógó hátizsákjaik, benne a hálózsákjaikkal, a sátrukkal, a felszerelésükkel, a világítóeszközeikkel és az élelmiszeradagjaikkal a mélybe hullottak.
Mint később felidézték, a jelenetet felülről végignézve azonnal tudták, hogy a sorsuk megpecsételődött, élelmiszer, ivóvíz, meleg ruhák, éjszakai pihenést lehetővé tevő sátor nélkül néhány órájuk maradhat a túlélésre a mostoha körülmények között. A hegymászók azonnal elkezdték a hegyről való leereszkedést – írja a BBC.
Az első éjszakát egy sziklabeszögelésben egy tartalék hálózsákban összebújva húzták ki a fagyban és hóesésben, folyamatosan remegtek, és a víz- és élelmiszerhiány miatt másnap legyengülve folytatták a lefelé mászást.
A párnak sikerült segélyhívást intéznie a hatóságokhoz, de a mentőalakulatok kiérkezéséig sok idő kellett, a környékre érkező helikopter reggel nem találta meg őket a ködben, hóban.
Az első reménysugár az volt, hogy a hegyen lejjebb érve már olvadó havat találtak, amelyből inni tudtak. Délután azonban egy hatalmas hóvihart kellett túlélniük, egy helikopter újra visszatért föléjük, de nem vett észre őket. A második éjszakát már a teljes depresszióban töltötték, készülve a legrosszabbra.
Reggel tovább másztak, de már nagyon lassan, hiszen a legyengült lábak egyetlen hibája végzetes lehet a meredek, csúszós lejtőkön. Ekkor jött el a menekvés pillanata: a ködben felfelé törekvő hegymászó-csapatot láttak meg, és mint néhány perccel később kiderült: egy francia mentőcsapat volt, amely éppen értük jött.
Az expedíciós csapat egy gleccseren át vitte le őket a hegyről, a két hegymászó ott még egyszer szembesült azzal, hogy ha nincs mentőegység, azon a részen mászófelszerelés nélkül nem tudtak volna már átkelni.
Az alaptáborba leérkező hegymászónők arról beszéltek, hogy minden energiájukkal a túlélésért küzdöttek, mentálisan teljesen kiégtek, fizikailag pedig annyira kimerültek, hogy már aludni sem tudtak.”
Címlap fotó:© Narendra Sresztha/MTI/MTI
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.