„Milliós óvadék ellenében szabadlábon a diákstátuszt hamisító rektor és társai
Ljudmila Neszuhot, az Ungváron kirobbant korrupciós botrányban érintett Kelet-Európai Szlavisztikai Egyetem rektorát, valamint a volt prorektort, Sztepan Szelmenszkijt és a segítségükre lévő katonai tisztviselőt óvadék ellenében szabadlábra helyezték. Az óvadék összegét a bíróság állapította meg: Neszuh esetében 1,2 millió hrivnyát, míg Szelmenszkij és a katonai tisztviselő esetében egyenként 908 ezer hrivnyát szabtak ki.
A 2024 október 15-én napvilágra került eset során az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) letartóztatta az egyetem vezetőit, akik a gyanú szerint törvénytelen módszerrel segítettek mentességhez 225 hadköteles férfit. A séma szerint a férfiakat felvételi vizsgák nélkül vették fel az egyetemre, ezzel halasztást biztosítva számukra a katonai szolgálat alól. Az ilyen „felvételi szolgáltatásért” mintegy 1500 eurót kértek, míg a katonai halasztás intézése további 500-1000 dollárba került.
A nyomozás során a hatóságok több mint 4,5 millió hrivnyát foglaltak le készpénzben, különböző valutákban, valamint bizonyítékokat is találtak a korrupciós tevékenységre, köztük fekete könyvelést és mobiltelefonokat. Az SZBU felfedte, hogy Neszuh és Szelmenszkij közvetlenül egy katonai tisztviselővel működött együtt, aki segített a hamis halasztási kérelmek benyújtásában és a bürokratikus akadályok leküzdésében.
A botrány kirobbanása után az ungvári hadkiegészítő azonnal visszavonta mind a 225 álhallgató katonai szolgálat alóli halasztását, melynek hatására a férfiak most újra szolgálatra behívhatóvá váltak.
A letartóztatottakat az Ukrán Fegyveres Erők törvényes működésének akadályozásával vádolják, ami súlyos bűncselekménynek minősül, és akár nyolc év börtönbüntetést is vonhat maga után. A bíróság ugyan óvadék ellenében lehetőséget biztosított a szabadlábra helyezésükre, ám a nyomozás továbbra is folyamatban van, és a vádak alapján súlyos ítélet várhat az érintettekre.”
Fotó: KISZó
Eredeti írás: