„Közösség
Kakasd települése idén is számos színes és változatos programot kínált az érdeklődőknek, amelyek a közösségi összetartozást, a hagyományok ápolását és a kikapcsolódás lehetőségét ötvözték az önkormányzat támogatásával a falu minden korosztálya számára.
Kakasdi falunap és kakasfőző verseny
A Kakasdi falunap és kakasfőző verseny augusztus 17-én kivételes hangulatban telt, a programok már kora reggel elkezdődtek. A bográcsozás mellett kézműves foglalkozások, íjászat, tüzérségi bemutató és lovaskocsizás színesítette a napot, így minden korosztály megtalálhatta a számára vonzó elfoglaltságot.
Délután került sor a főzőverseny eredményhirdetésére, ahol finomabbnál-finomabb ételek kerültek az asztalra. A habparti és a madárbemutatók mindenkit lenyűgöztek, majd a hastáncosok, a Hangszerelem stúdió és László Attila előadásai tették még feledhetetlenebbé a napot. A rendezvényt este tűzzsonglőr bemutató koronázta meg, majd a szabadtéri bál zárta a falunap programjait. A kiegészítő programok, mint a hennafestés, ugrálóvár, óriás jenga és plüsspeca különösen a családos látogatók körében voltak népszerűek.
Az államalapítás ünnepe
Az augusztus 20-i ünnepség, amely a magyarság legfontosabb nemzeti ünnepe, idén különös jelentőséggel bírt a Sebestyén Ádám Székely Társulat életében. Az eseményen a kakasdi közösség Sebestyén Ádám, a bukovinai székelység kiemelkedő kántora előtt tisztelgett, akinek életműve és hite mélyen átszőtte a közösség hagyományait. A megemlékezésre a Szent Mihály arkangyal-templomban került sor, ahol Sebestyén Brigitta, a társulat korábbi elnöke hangsúlyozta Sebestyén Ádám szerepét a kántori hagyományok továbbadásában. Elmondta, hogy Sebestyén Ádám legfőbb feladatának a kántorságot tartotta, amit rendíthetetlen hittel végzett. Munkássága során egy kántorkönyvet állított össze, mely generációkon át öröklődött, és a bukovinai székelység zenei örökségét foglalta magában.
Az ünnepség zárásaként a társulat átadta a kántorkönyv másolatát Schellné Simcsik Orsolyának, Kakasd polgármesterének, ezzel szimbolizálva a hagyományok továbbélését. A napot a Csillagösvény Népdalkör három Sebestyén Ádám gyűjtéséből származó dallal tette emlékezetessé, amelyek mélyen megérintették a jelenlévőket, és megerősítették a kántor hagyatékának fontosságát a közösség számára.
Német Nemzetiségi Nap
A Kakasdi Német Nemzetiségi Napot immár negyedik alkalommal rendezték meg szeptember 28-án a Faluházban. A rendezvényt először 2021-ben tartották meg, és célja azóta is a helyi német nemzetiségi kulturális értékek megőrzése és bemutatása. A szeptember végi időpont nem véletlen: minden évben Szent Mihály napjához, szeptember 29-hez igazodik, amely a katolikus hagyományban az angyalok védőszentjének napja. Szent Mihály napja számos kultúrában a betakarítás végét és az új időszak kezdetét jelképezi, így a helyi közösség számára is szimbolikus jelentőséggel bír.
Az esemény hagyományosan egy német nyelvű szentmisével kezdődött a helyi Szent Mihály templomban, ahol a közösség együtt emlékezhetett meg hitéről és összetartozásáról. Az eseményt Sebestyén István nyitotta meg, ezzel is erősítve a helyi székelyek és németek közti összetartozás érzését. A Faluházban folytatódó programon énekesek, táncosok és zenészek léptek fel, olyan településekről érkezve, mint Gánt, Hajós, Harkány, és Paks. A fellépők között szerepelt a Gánti Német Nemzetiségi Dalkör, a Hajósi Hagyományőrző Sváb Énekkar, a Singvögel Chor Harkány, valamint a helyi Kakasdi Német Nemzetiségi Kórus is, akik mind a magyarországi német közösség kulturális örökségének ápolását szolgálják. A rendezvény a helyi önkormányzat, a Kakasdi Német Kisebbségi Egyesület és a Tolna Vármegyei Német Nemzetiségi Önkormányzat támogatásával jött létre.
Galuska Fesztivál – Harminc Éves Jubileum
Idén különleges évfordulót ünnepelt a Kakasdi Nyugdíjasok Egyesülete: a harmincadik évfordulót, amelyre egy jubileumi Galuska fesztivál keretében emlékeztek meg. Az ünnepség a kakasdi temetőben kezdődött, ahol az egyesület alapítóinak sírjait koszorúzták meg, emlékezve Bányai Jánosra, Hajdú Gáborra és Sebestyén Antalra, akik nagyban hozzájárultak az egyesület fejlődéséhez. Az emlékezés után a Faluházban gyűltek össze, ahol a jubileumot és a Galuska fesztivált ünnepelték. Kovács Gergő énekes fellépése, valamint az 1400 adag galuskából készült menü tették még emlékezetesebbé a nosztalgiával és könnyed szórakozással teli napot. A közösség ereje és a hagyományok ápolása itt is központi szerepet játszott.
Szüreti Mulatság
A Sebestyén Ádám Székely Társulat idén október 12-én tartotta meg szüreti mulatságát, amely Kakasd egyik színpompás és vidám eseménye. A felvonuláson a helyi óvodások és a Sebestyén Ádám Székely Társulat táncosai léptek fel, bemutatva a népi táncokat és a hagyományos székely kultúra gazdagságát. Molnár Tímea, a társulat új elnöke beszédében méltatta a közösség összetartását és a hagyományok megőrzésének fontosságát. A Rákóczy zenekar kísérte az eseményt, amely a Faluházban közös bográcsozással zárult, a közönség pedig közös énekléssel búcsúztatta az estét.
Őrtűzgyújtás – Székely Autonómia Napja
Október utolsó vasárnapján Kakasd is csatlakozott a Székelyföld Autonómiájának Napján szervezett őrtűzgyújtáshoz, amely szolidaritását jelképezi a székely autonómia ügyével. Az őrtüzek első alkalommal 2015-ben gyúltak ki Székelyföld határainak kijelölésére, azóta évről évre számos magyarországi település is csatlakozik a kezdeményezéshez, hogy támogassa a székely közösségek autonómiaigényét és megőrizze kulturális identitásukat.
– Kakasd már több éve csatlakozik a mozgalomhoz, felismerve annak jogosságát – mondta Schellné Simcsik Orsolya, polgármester. Gyakran asszimilációs nyomás alatt állnak Székelyföldön, és ez az esemény egyfajta figyelemfelhívás erre a helyzetre. Az őrtűzgyújtás szimbolikus gesztusa összeköti Kakasdot Csíkfalvával és Maroskeresztúrral, melynek része Székelykakasd, a testvértelepülésünk. Velük rendszeresen ápoljuk a kapcsolatot, így fontos számunkra is, hogy megőrizhessék székely identitásunkat és anyanyelvüket.”
Fotó: Makovics Kornel; Beküldött kép
Eredeti írás: FARKAS ESZTER