„Nemrégiben jelentette be az amerikai milliárdos, Elon Musk, hogy már jövőre készen állhatnak robottaxik gyártására, és nincs messze az idő, hogy megkezdjék humanoid robotok összeszerelését és tömeges árusítását. Hová vezet ez az iszonyatosan felgyorsult technológiai fejlődés, és milyen következményei lesznek az emberiségre nézve? Erre kerestük a választ Szalóczy Zsolt fizikussal.
A Musk által felvázolt lehetőségek kapcsán a fizikus máris hozott egy példát, méghozzá a Moore-törvényt, amely azt mondja ki, hogy minden két évben ugyanazon nagyságrendű számítógépes kapacitás megduplázódik. Ezt a gondolatot vitte tovább az amerikai Kurzweil, aki egy technológiai látnok, és azt mondta, 2045-re egy 1000 dolláros számítógép számítási kapacitása meg fogja haladni az összes akkor élő ember agyi kapacitását. És itt csak egyetlen egy gépről beszélünk!
Amikor eljön a káosz!
A fizikus arra is felhívta a figyelmet, hogy ha az egyre gyorsuló fejlesztések – mesterséges intelligencia, számítógépek – exponenciális fejlődése elér egy olyan pillanathoz, amikor már nem tudjuk megmondani, nem tudjuk modellezni, hogy mi következik: azt nevezzük szingularitásnak. Ez pedig leginkább a káoszra hasonlít – teszi hozzá a szerkesztő. A baj csak az, hogy a számítógépek ilyen mérvű fejlődése nem az egyetlen hihetetlenül gyors fejlődés. Ott van például a globális klímaválság, vagy az erőforrásaink felemésztése, és mindez arra mutat, hogy nem a technológiai fejlődés for nyerni.
Az ipari civilizációnk beleütközött abba a problémába, hogy ha évi 2-3 százalékos a fejlődés, akkor bizony 20-30 év alatt meg kell duplázódnia mindennek, vagyis az energia- és anyagfelhasználásunknak is, ezt viszont a bolygó lassan már nem tudja szállítani, legyen az az elektromos áram vagy éppen a ritkaföldfémek. Mindezt pedig az emberi növekedési kényszer hajtja, aminek ha nem szabunk gátat, akkor elpusztítjuk a világunkat.
Szalóczy Zsolt szerint már sokan eljutottak oda, hogy rájöttek: nem minden a fogyasztás, nem minden a növekedés, mert ha túl akarunk élni, akkor igenis vissza kell vennünk. Minden mindennel összefügg! Ha tovább tart az átlaghőmérséklet emelkedése a földön, akkor – ahogyan a legújabb tanulmányok állítják –, a huzamos hőstressz, vagyis a tartós hőhullámok és forró időszakok elviselhetetlenek lesznek az emberi szervezet számára, és hiába menekülünk a légkondícionált lakásba, ha elfogy az energia, nem tudunk majd mit hűtésre fordítani.
Egyszerűen idővel elfogy az energia a földön
A fizikus röviden és érthetően kitért a termodinamikai törvényekre, amelyek lényegében kimondják, hogy az energia nem vész el, csak átalakul.
Arról viszont ritkán esik szó, hogy van az energiának minősége is, ami szerint kategorizálható hasznosítható és már nem hasznosítható energiaként, azzal együtt, hogy tudjuk, az energia nem vész el.
Minél őrületesebb sebességgel használjuk az energiát, annak egy része folyamatosan alakul át már nem hasznosíthatóvá, míg végül egyáltalán nem lesz elérhető hasznos energia számunkra.”
Lassítható-e ez az energiapocsékoló folyamat?
Szalóczy Zsolt szerint sok minden segíthet, így például a körkörös gazdaság is, de megoldani egyik sem tudja, csak valóban lassíthatja a negatív folyamatokat. Ezzel az a baj, hogy mindig ugyanazt használjuk újra, semmit nem teszünk hozzá, sőt amikor átalakítjuk, újrahasznosítjuk a dolgokat, mindig keletkezik energiaveszteség, amely végülis szép lassan a már nem hasznosítható energia mennyiségét növeli.
A fizikus szerint tudomásul kell vennünk, hogy
már a végjátékban vagyunk.”
Ha nem veszünk vissza, akkor fejjel rohanunk a falnak. Viszont ha tudatosítanánk ezeket a problémákat az emberek fejében, akkor lassulnának ezen folyamatok.
Hány embert képes eltartani a bolygó?
Nagyjából egy-két milliárd embert, de azokat is „alapszinten”, nem pedig a mostani drasztikus túlfogyasztás szintjén. Nem szabad elfelejteni, hogy minden nyersanyagforrásunk véges, tehát lehet bányászni rezet, ritkaföldfémeket, olajat és így tovább, de egyszer ezek is elfogynak, majd pedig ha kinyerjük azokból a tárgyakból, eszközökből a fémeket, amelyeket beépítettek, akkor ez a mennyiség utána egyre csak csökkenni fog, míg végül elfogy.
Túl gyors ütemben zsákmányoljuk ki a bolygót, és már csak néhány évtizednyire vagyunk attól, hogy ez teljes káoszt okozzon.
Többféle forgatókönyv létezik arról, hogy miként fordulhatunk rá a legrosszabbra. Az egyik szerint ha például nem lesz áram egy nagyvárosban, akkor ott egy hét után totális káosz és anarchia uralkodik el, mert nem nyitnak ki a boltok, a bankok, de ha akarnánk sem tudnánk fizetni, mert a bankkártyák sem fognak működni, elfogy az élelmiszer, nem lesz ivóvíz .
Tehát az egyik variáció, hogy technológiai típusú probléma merül fel, például energiahiány, áramhiány. A fizikus szerint azonban valószínűbb, hogy a pénzügyi rendszerek összeomlásával kezdődik majd a dolog. Jelenleg már olyan mennyiségű hitel, adósság halmozódott fel a világban, hogy nincs elegendő erőforrásunk ahhoz, hogy valamennyit visszafizessük. Ha csak egyszer elveszítik tömegek a bizalmukat a pénzügyi rendszerben, vagy a nagybefektetők kezdik el hirtelen kivonni a pénzt, akkor az gyorsan káoszhoz vezethet.
A műsorban még szó volt arról is, hogy
- Ha vészesen fogynak az energiaforrásaink, akkor ide miért nem lehet bevonni a végtelennek tűnő napenergiát?
- Hogyan lett mára az illegális homokkereskedelem a világ harmadik legnagyobb bűnözési formája?
- Kik, mik azok az energiarabszolgák, és egy átlagos nyugati ember hány ilyen rabszolgát foglalkoztat nap mint nap?
- Miért lett mára olyan sérülékeny a civilizációnk?
- Kifaggattuk a szakértőt arról is, hogy ő hogyan készül erre az esetleges összeomlásra, és mit tanácsol másoknak?”
Címlap fotó: © Fotó Papajcsik Péter / Index
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.