„Egy új gyár betelepülése és egy 300 férőhelyes munkásszálló felépítése minden településen éles vitákat robbant ki, nincs ez másképp Maglódon sem, ahol a korábbi városvezetés megpróbálta elhallgatni egy koreai gyár betelepülését. Azonban a helyiek nyomására november 11-ére lakossági fórumot hívott össze Kérges László, Maglód új polgármestere.
2023. november 16-án Maglód akkori, független polgármestere – akinek alpolgármestere a jelenlegi önkormányzat vezetője, Kérges László volt – „Országúti dűlő fejlesztése” címmel benyújtott egy előterjesztést, amelyből kiderült, hogy a városvezetés már évek óta egyeztet a települést az M0-s autóúttal összekötő, rendkívül forgalmas 31-es út (később Jászberényi út) melletti terület tulajdonosával, a Zemplén Market Zrt.-vel (a vállalat neve jelenleg Thomay Zrt.). A cég pedig már szerződést is kötött Samwon Industrial Co., Ltd. nevű dél-koreai céggel egy ipari park létrehozására Maglódon.
Az elsősorban autóalkatrészek gyártásával foglalkozó koreai cég a tervek szerint első lépésben egy 6000 négyzetméteres csarnokot húzna fel, majd néhány éven belül még egy ugyanekkora üzemcsarnokkal bővítenék az ipari parkot. A tervekből az is kiderül, hogy a vállalat Jászberényi úti temető mellett a cég egy kereskedelmi parkot hozna létre, az M0 felőli részen pedig egy gazdasági-ipari övezetet. Ehhez már két körforgalmi engedélyt megkaptak, az egyik a Mendel Károly utcánál, a másik a Tompa utcánál létesülne. Ez szúrt szemet a helyieknek.
Az önkormányzat addig titkolta a beruházást, ameddig csak tudta
A helyiek szerint a beruházásról sem az előző, sem a jelenlegi képviselő testület nem szolgált érdemi információval a lakosságnak, akik így csak közösségi oldalaikon találgatták, hogy mi okozta a 31-es út mentél található 1,8 hektárnyi erdősáv kiirtását. Erre a kérdésükre végül az önkormányzat egy Facebook-bejegyzésben reagált.
A Pest Vármegyei Kormányhivatal engedélyével és a Magyar Közút Nonprofit Zrt. mint építtető megbízásából a Zemplén Market Zrt. október 14-én megkezdte a Mendel Károly és a Tompa Mihály utcai két körforgalom előkészületi munkálatait. A 31-es sz. főút mentén 40 ha ipari- és kereskedelmi terület feltárását biztosítják a készülő csomópontok
– olvasható a bejegyzésében.
Mint írják, az egyébként nem kifejezetten gondozott erdősáv sajnálatos kivágását az teszi szükségessé, hogy az új körforgalmak és becsatlakozásaik elférjenek, illetve a kiszolgáló közműveket ott tudja a beruházó elhelyezni, elvezetni.
„Sajátos helyzetbe kerül az új önkormányzat, hiszen a képviselők többsége azt ígérte a választóknak, hogy élhetőbb és zöldebb Maglódot teremt, újabb ipari parkok nélkül. A jóval korábban született tervek és megkezdett munkák azonban épp a váltás utánra kerültek abba a fázisba, mintha most születnének új ipari létesítmények Maglód belterületén, bár magánterületeken” – írják.
Ráadásul olyanok, amelyek tovább csökkentik a zöldfelületeket. Igaz, a mostani munkák végeztével is rehabilitálják a tájat, parkosításra is sor kerül a beruházás végén, a jelenlegi jogi szabályozás betartásával az állami tulajdonú területeken Maglódon megszűnő kb. 1,8 ha erdőrészlet pótlását mégis Péteriben végzik el… Az emberközelibb lakhely ígéretéhez azonban az őszinte kommunikáció igénye és szükségessége is társult, ezért minden információ ezzel a kivitelezéssel kapcsolatban is a jövőben valós időben nyilvánosságra kerül
– áll a bejegyzésben, amelyben kiderül, hogy a kiirtott fákat egy másik településen „pótolják” majd.
A november 11-re összehívott lakossági fórumon a beruházásban érdekelt Thomay Zrt. Képviselői is megjelennek, hogy válaszoljanak a helyiek kérdéseire. Azonban a helyiek már korábban több tüntetést is szerveztek az ügy miatt, legutóbb november 9-én szombaton tartottak egy akciót, amelyről a Magyar Hang számolt be.
Az, hogy a vállalat is részt vesz az eseményen, az azért is fontos, mert a helyieknek az önkormányzat nem tudta megmondani, hogy pontosan mit és milyen technológiával fog gyártani a koreai üzem, ráadásul az is kérdéses, hogy kik fognak dolgozni a gyárban, hiszen a gyárral összefüggésben 300 fős munkásszállás is megépítésre kerül. A lakók felháborodását eredetileg a kivágott fák keltették fel, a munkásszálló híre miatt azonban már a közbiztonságot féltik. Ezzel kapcsolatban mi is megkerestük a koreai gyárat, azonban cikkünk megjelenésééig nem kaptunk választ.”
Címlap fotó: © Fotó Papajcsik Peter / Index
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.