„A levegő ura, szárnyaszegetten
Különösen viselkedett a nagy testű, ragadozó madár. Rétisas mentés adott reményt a gyógyulásra. A levegő urát méreg kényszerítette a földre. A Vadvédelmi Központban kapott szakszerű kezelést. A végkimenetel nem a gyógyítókon múlott.
Rétisas mentés helyszíne volt a napokban a Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. Id. Csirke Ferenc kerületvezető erdész faanyag szállíttatás közben legyengült rétisas példányra bukkant. A madár feltűnően közel engedte magához, ez azonban rendellenes viselkedésre utalt.
Rétisas mentés, gyors beavatkozással
A munkatárs értesítette közvetlen felettesét, Németh Bálint fahasználati műszaki vezetőt, okleveles erdőmérnököt, aki konzultált a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága természetvédelmi őrével. Úgy döntöttek, hogy a madarat, ha állapota tovább romlik, begyűjtik és állatorvosi kezelésre viszik. Ez így is történt, hiszen délutánra a sas már annyira legyengült, hogy befogása elkerülhetetlenné vált. Az erdészet munkatársai egy kartondobozba helyezve azonnal Székesfehérvárra, a Sóstói Vadvédelmi Központ területére szállították. A mérgezés gyanúját a központ szakemberei gyors és alapos vizsgálatok után meg is erősítették, ezért a madár infúziót és ellenszérumot kapott.
A mérgezés tragikus következménye
Az erdészet munkatársai bizakodtak a gyógyulásában, abban, hogy a kezelés eredményeként megmenekül ez a fokozottan védett, nagyszerű madár. Ám sajnos hiába, a hajnali órákra a rétisas elpusztult. Történt ez vélhetően a nagy dózisban a szervezetébe került méreg miatt. A természetvédelmi őrszolgálat és a Vadvédelmi Központ szakemberei ezzel együtt köszönetüket fejezték ki a gyors intézkedésekért. Hiszen ez az időt és energiát nem kímélő, határozott beavatkozás a lehető legtöbbet tette – tehette volna – a madár életének megmentéséért.
Különleges kapcsolat a levegő urával
– Számunkra a sasok nem csupán az erdő pompás lakói, hanem a mindennapi munkánk természetes társai – mondta el lapunknak Gőbölös Péter, a Gyulaj Zrt. vezérigazgatója. – Különleges, mély barátságra épülő kötelékről van szó. Az erdészek számára a sasok életének minden mozzanata, a fészekrakástól a táplálékszerzésig, szinte látható közelségben zajlik. Ezek a mintegy két méter szárnyfesztávú, ragadozó madarak az óvatos természetük ellenére megszokják rendszeresen visszatérő erdészeink jelenlétét. Télidőben, amikor a táplálékhiány nehezíti életüket, munkatársaink etetik a sasokat, míg a nyári forróságban a vaditatók hűsítő vizével segítik őket.
Gyulaj Zrt.: elkötelezett természetvédelem
– A Gyulaj Zrt. szakszemélyzete a természetvédelem elkötelezett híveként mindent megtesz, hogy a teremtett világot, a helyi állat- és növényvilágot megóvja és fenntartsa – hangsúlyozta a vezérigazgató. – Bár most megtörtént ez a sajnálatos eset, egy fejedelmi megjelenésű madár elpusztult, ezzel együtt erdész-vadász szakszemélyzetünk odaadó munkája, segítőkészsége a jövőben is biztosítja, hogy a természet szépségei és ritka élőlényei generációkon át fennmaradjanak.”
Fotó: Németh Bálint
Eredeti írás: SZERI ÁRPÁD