„Amióta a kukákban lapuló visszaváltható palackok pénzt érnek, többen érzik magukat kincsvadásznak. De vajon meddig mehetünk el anélkül, hogy a rendőrség is beleszólna?
Amióta visszaválthatók lettek az üveg- és PET-palackok, a kukák tartalma szó szerint kincset ér. A hulladékgyűjtőkben most már nem csak szemét lapul – hanem készpénz is, amit többen felismertek. De vajon jogszerű-e, ha valaki a közterületi kukákból próbálja meg összegyűjteni ezeket a visszaváltható palackokat? A Sonline.hu kérdésére a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság most tisztázta, mi számít szabályosnak, és mikor léphetnek közbe.
Kié a kukában talált visszaváltható palack?
A törvény szerint a kuka tartalma nem gazdátlan: minden hulladéknak van tulajdonosa. Ez biztosítja, hogy a szemetet ne hagyhassa bárki elhanyagolva, és az újrahasznosítási folyamatok zökkenőmentesen működhessenek. De mi történik akkor, ha valaki ezt a rendszert úgy „segíti”, hogy a kuka mélyéről menti meg a visszaváltható palackokat? A rendőrség szerint ez a tevékenység nem problémás, amíg kulturáltan történik.
– Aki ezzel hozzájárul ahhoz, hogy a lehető legtöbb hulladék visszakerüljön a körforgásba újrafeldolgozásra, nem büntetést, hanem köszönetet érdemel – áll a válaszukban.
Mikor kezdődnek a gondok?
A békés palackgyűjtés nem bűn, de ha valaki úgy érzi, hogy a kuka tartalmát csak egy „kuka-rögbi” meccsen lehet megszerezni, az már más lapra tartozik.
– Az intézkedéssel csak annak kell számolnia, aki nem a társadalmi együttélés szabályai szerint viselkedik: kiborítja a kuka tartalmát, megrongálja a tárolót, vagy zavarja a lakóközösséget – írja a rendőrség.
Más szóval, a kuka rendje szent és sérthetetlen. Az átgondolatlan viselkedés viszont nem marad következmények nélkül.
Hősök vagy bajkeverők?
A rendőrség szerint a cél a társadalmi normák betartatása, nem pedig az ártalmatlan gyűjtögetők üldözése.
– A békés, másoknak kárt nem okozó állampolgárok tevékenységét nem minősítjük társadalomra veszélyesnek – teszik hozzá. Ez azt jelenti, hogy aki csendben gyűjti a palackokat, az nem bűnöző, hanem a fenntarthatóság csendes bajnoka.
A palack gyűjtés tehát nem tiltott, de ne feledjük: a kuka nem aranybánya, és a palackot gyűjtő sem Indiana Jones. Ha azonban követi a szabályokat, nyugodtan érezheti magát úgy, mint a környezetvédelem szuperhőse – csak a kalandok közben hagyja otthon az ostort!”
Fotó: illusztráció – MW
Eredeti írás: HAJDÚ MARIANNA