„Népszerűek az új fajták
Egyre népszerűbb a kiskerti gazdálkodás, kertészkedés és nem csak vidéken. Egyre többen vágynak arra, hogy saját zöldséget, gyümölcsöt fogyasszanak. Ha valaki gyümölcsfák ültetése mellett dönt, érdemes ősszel belevágnia – mutatjuk, hogy lesz gyors és szakszerű a folyamat.
A szabadgyökerű növényeket kifejezetten késő ősszel, kora tavasszal tanácsos földbe rakni, de nyugodtan választhatunk most is konténereseket – a különbség annyi, hogy utóbbitól előbb remélhetünk termést. A gyümölcsfák ültetése során érdemes néhány egyszerű szabályt betartani.
Gyümölcsfák ültetése: tippek kezdőknek
Amíg a lombozata nem hullik le a facsemetének, addig nem érdemes az ültetésével foglalkozni. Ahhoz, hogy a gyümölcsfa jól érezze magát a helyén, megfelelő méretű gödörre lesz szüksége. Jó, ha a gyökérzet mellett marad még fellazított talaj, így a növény regenerálódhat. Legideálisabb, ha a gödör legaljára, a gyökérzettől földréteggel elválasztva, némi trágyát is elhelyezünk. A vastagabb gyökerek elsősorban támasztékként szolgálnak a kis fának, a hajszálgyökereken keresztül táplálkozik a növény. Jót tesz a facsemetének, ha elültetés előtt néhány órára vízbe állítjuk.
Tolnában szinte minden gyümölcsfa jól érzi magát, a szakemberek elsősorban az alma, körte, cseresznye, sárgabarack, szilva és őszibarackfát ajánlanak. Több kertészetben is úgy tapasztalták: amennyire népszerűek az új fajták, annyian keresik a régi, hagyományos gyümölcsfákat is – utóbbiak állítólag jobban alkalmazkodnak a vegyszermentes kertészkedéshez.
Ha mindent jól csináltunk, és a természet is teszi a dolgát, szabad gyökeresen ültetett gyümölcsfáról legelőbb 2-3 év múlva, konténeres fajtáról 1,5-2 év múlva szüretelhetünk.
Nem mindegy, hol vásárolunk
A hazai gyümölcsfaiskolákban elkezdődött a csemeték, oltványok, gyümölcstermő cserjék kitermelése. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívja a figyelmet arra, hogy csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásároljunk gyümölcstermő növényeket, ahol az egészséges szaporítóanyag és a fajtaazonosság biztosított. A közleményben kiemelik: az ültetni kívánt gyümölcsfajta termékenyülési viszonyairól mindig tájékozódjunk, és amennyiben nem öntermékeny a fajta, úgy megfelelő pollenadó fajtát is kell ültetnünk, ami a kiválasztott fajtánkkal egyidőben virágzik.
Legyen szó kiskertről vagy több hektáros ültetvényről, ne feledjük, hogy minden egyes fa szakszerű elültetésével és gondozásával hozzájárulunk az élhető környezetünk fenntartásához.”
Fotó: Forrás: Vas Népe / Cseh Gábor
Eredeti írás: MAUTHNER ILONA