„Nem új keletű probléma a vadászokat online érő zaklatás. Mostanra annyira elharapódzott a dolog, hogy az Országos Magyar Vadászkamara tájékoztató anyagot tett közzé. Egy bizonyos ponton túl ugyanis már az online véleménynyilvánítás átlépi a jogilag elfogadható kereteket.
A minap attól volt hangos az online tér, hogy lábodi vadászok segítettek két dámbikának, akik agancsa a nagy barcogás alatt úgy összeakadt, hogy nem tudtak szabadulni a szerelmi viszályból. Akkor mindenki a nimródokat dicsérte, mondván, milyen szép dolog, hogy ott segítenek az erdőben, ahol kell.
Persze nem csak ilyen véleményeket lehet olvasni az interneten, vannak csoportok és közösségi oldalak, ahol abból űznek sportot a felhasználók, hogy a vadászokat szidalmazzák. Sőt az sem ritka, hogy kifotózzák az általuk bűnösnek vélt profilokat. Ezért az Országos Magyar Vadászkamara figyelemfelhívó anyagot tett közzé.
– A vadászkamarának az a dolga, hogy képviselje és védje a tagságot és miután több tagtól érkezett kérdés, mert járatlanok jogi, adatvédelmi kérdésekben, közzétettük pontról-pontra, mit tehetnek olyan esetben, ha online zaklatás áldozataivá válnak, mondta kérdésünkre Földvári Attila, az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) szóvivője. Az utóbbi tíz évben rendszeresen felmerül a probléma, de ennyire intenzíven mint az utóbbi hónapokban eddig nem jelentkezett – tette hozzá.
Nem általános a tiltakozás
Több kifogást megfogalmaztak a hozzászólók a kotorékozás – ami egyébként engedélyezett vadászati módszer – gyakorlatával szemben. – Lehet annak rossz és jó gyakorlata is éppen úgy, ahogy az állatmentő telep is működhet jól vagy rosszul. Megértjük, hogy van egy olyan része a szakmának ami másnak sértő lehet, de itt nem arról van szó, hogy cukinak tartjuk e az állatokat, ez szubjektív megítélés lenne, jegyezte meg Földvári Attila.
S, habár sok a negatív hang a világhálón, hazánkban mégsem ez a vélekedés az általános. Az Országos Magyar Vadászati Védegylet megrendelésére 2019-ben készült egy reprezentatív felmérés, amely szerint a magyar lakosság nagy többsége nem ítéli el a vadászatot, viszont meglepően tájékozatlan a témában.
A lakosság minél szélesebb körű tájékoztatása a vadásztársadalom célja, így az OMVK is ezt teszi a somogyi minta alapján ma már országosra nőtt Ismerd meg a vadászokat mozgalommal, a vadásznapokkal, valamint szakmai kiállításokkal is.
Mi tehetnek a vadászok?
Fontos tudni: ha valaki természetes személy beazonosítására alkalmas, eredetileg csak egy meghatározott közönség számára közzétett tartalmakat más kör számára tesz elérhetővé, az adatvédelmi jogsértést követ el! Ilyen esetben az érintett – tehát a képen szereplő, vagy a bejegyzés alapján azonosítható – személy, és csak ő maga tud bejelentést tenni jogosulatlan adatkezelés miatt a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál (NAIH).
Segítve azokat, akik szeretnének ilyen eljárást kezdeményezni, az alábbiakban foglaltuk össze a tudnivalókat.
- Az eljárás ingyenes.
- A bejelentés beadható elektronikusan (e-papíron), személyes átadással és postai úton.
- Postai bejelentés esetében a dokumentumban fel kell tüntetni a bejelentő személyes adatait(családi és utónév; születési családi és utónév; anyja születési családi és utóneve; születési hely, Budapest esetén a kerület megjelölésével; születési idő), illetve alá kell írni a beadványt.
- A címzés: Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság, 1363 Budapest, Pf. 9.
- A bejelentéshez csatolni kell minden olyan dokumentumot, amely a jogsérelmet vagy annak közvetlen veszélyét támasztja alá. (Postai beküldésnél ezeket értelemszerűen ki kell nyomtatni.)
Adott esetben a kifogásolt bejegyzések képernyőmentéseit kell csatolni, oly módon, hogy egyértelműen azonosítható legyen a közzétevő és a közzététel időpontja. Ehhez a bejegyzést asztali gépről kell lementeni, és nem a Facebook üzenőfaláról kell kifotózni, hanem megnyitás után magát a bejegyzést. Tehát először a képre kell kattintani, majd a megnyíló képernyőről készíteni a mentést.
A hatóság a bejelentés beérkezését követő két hónapon belül megállapítja, történt-e valóban jogsértés, és megteszi a szükséges intézkedéseket. Minderről a bejelentő is tájékoztatást kap.
A fentiekkel kapcsolatban minden további részlet elérhető a hatóság honlapján ide kattintva.
Vélhetően segíti a hatóság munkáját, amennyiben egy Facebook-csoport vagy oldal működésével kapcsolatban több bejelentés is érkezik.
Bővebb információk itt, a Vadászkamara oldalán!
A gamási Budavári Roland filmre vitte a vadászat legszebb időszakát: ” videó az eredeti cikk alatt.
Címlap fotó: Szakony Attila
Eredeti írás: KOSZORUS RITA