„Négy éve még egy gombafajt sem ismert fel
Különdíjat szerzett a budapesti XXIII. Országos Gombafelismerési Versenyen Fogl János, sombereki CNC-forgácsoló, aki saját elmondása szerint négy éve még egy gombát sem ismert fel. Az országos megmérettetés harminckét versenyzőjéből a hetedik helyen végzett, 62 éves Fogl János az egyetlen díjazott volt, aki nem hivatásos gomba-szakellenőrként dolgozik.
Arról, hogy miként került a gomba-felismerők országos élvonalába, Fogl János lapunknak elmondta, hogy 2020 novemberében vett részt Orbán Imre, a pécsi vásárcsarnok gomba-szakellenőre által szervezett gombász túrán, és akkor még egy gombafajt sem ismert fel.
Olyannyira megfogta őt a gombák világa, hogy a következő évben már sikeresen elvégezte az ugyancsak Orbán Imre által szervezett alapfokú, majd az azt követő esztendőben a Magyar Mikológiai Társaság által tartott középfokú gombaismereti kurzust is. Azóta pedig – mesélte – gombaszezonban szinte mindig kinn találni őt az erdőben, továbbá minden nap foglalkozik valamennyit a gombákkal.
Magyarországon jelenleg mintegy négyezer gombafajt azonosítottak, lehet, hogy később lesz ez még ötezer is, és szeretnék minél többet megismerni ezekből – mondta el Fogl János.
A Dunántúli Naplónak a témában rendszeresen nyilatkozó Orbán Imre azt hangsúlyozta lapunknak, hogy Fogl János, igen kemény mezőnyben állta meg a helyét. Ráadásul úgy, hogy az élen végzett versenyzőkkel szemben egykori sombereki tanítványa volt az egyetlen, aki nem hivatásaként gyakorolja a gombafelismerést. Mindennek abból a szempontból van jelentősége, hogy a gomba-szakellenőrök szezonban félelmetes mennyiségű gombafajjal találkoznak, ráadásul azok különböző fejlődési szakaszaiban, azaz mondhatni versenytársai folyamatosan edzésben vannak a baranyai „amatőrhöz” képest.
Fogl János teljesítményét az országos verseny szervezői is értékelték olyannyira, hogy a megmérettetés történetében először különdíjjal ismerték el az „amatőr” sombereki gombaszakértő hivatásosokkal vetekedő tudását. A díjat egyébként Fogl János kedden vehette át Budapesten, a Fővám tári várárcsarnokban rendezett ünnepségen.
Így zajlott az országos verseny
A több, mint két évtizedes múltra visszatekintő gombafelismerő verseny 2023-ban újult meg: azóta két szekcióban mérhetik össze tudásukat a versenyzők, külön indulnak a képzett, gomba-szakellenőri bizonyítvánnyal rendelkezők és az amatőr gombászok. A versenyzőknek 60, a tudáspróbán indulóknak 30 különböző gombafajt kellett pontosan meghatározni és az árusíthatóságát jelölni, azaz hogy védett, mérgező vagy árusítható a szóban forgó gomba – a tévedés mérgező vagy védett gomba esetében pontlevonással járt.
A profikat Albert László, a Magyar Mikológiai Társaság elnöke, dr. Dima Bálint mikológus és Finy Péter mikológus értékelte, az amatőröket Orbán Imre, Békési Barbara és Makay Attila gomba-szakellenőrök pontozták. A két szekcióban összesen 32-en versenyeztek, a díjátadón az első 5 helyezettet ismerték el pénz- illetve tárgyjutalommal, a győztes mindkét szekcióban 90 százalék felett teljesített.
Mint arról lapunk is rendszeresen beszámolt, az idei csapadékos ősz is nagyon kedvezett a hazai gombáknak. Magyarországon ugyan több ezer gombafaj létezik, de fontos tudni, hogy nagyjából 20 fajta az, amely emberi fogyasztásra is alkalmas és jóízű. Ezért elengedhetetlenül fontos, hogy az erdőben szakszerűen szedett, kosárban vagy papírzacskóban tárolt gombát mindenképpen be kell vizsgáltatni hivatalos gombavizsgálóval – hívták fel a figyelmet az országos gombaismereti verseny szervezői.”
Fotó: bama.hu
Eredeti írás: