„A mezőgazdaság erősen kitett az éghajlatváltozás hatásainak, a szezonalitás növekvő ingadozásai megzavarják a gazdálkodási ciklusokat, miközben jelentős kihívásokat jelentenek a változó esőzési minták és a szélsőséges időjárási események, például hőhullámok, aszályok, viharok és árvizek.
A közös EU-s agrárpolitika célja annak biztosítása, hogy a gazdálkodók ellenállóbbá váljanak az éghajlati bizonytalansággal szemben, ugyanakkor csökkentsék a kibocsátást, mérsékeljék a klímaváltozás hatásait és alkalmazkodjanak a megváltozó feltételekhez.
A kihívások ellenére hazánkban továbbra is azokat a növényeket termesztjük egyre nagyobb területen, amelyek az aszályra, az éghajlati szélsőségekre leginkább érzékenyek – állapítja meg egyebek mellett a GPC által készített Magyarország Második Klímaalkalmazkodási Előrehaladási Jelentése, amely a mezőgazdaság helyzetét, alkalmazkodási folyamatait elemezte.
„A Green Policy Center 2023 eleje óta készít és ad közre előrehaladási jelentéseket” – mondta el a GPC társalapító-igazgatója, Huszár András. „Miért? Három fő okot emelnék ki. Egyrészt hiszünk a tudományos, tényalapú döntéshozatal fontosságában. Azt látjuk manapság, hogy a szakpolitikai javaslatok nem feltétlenül alapulnak a már zajló folyamatoknak az elemzésén, megértésén, nem feltétlenül azokra reagálnak. És ez hiányzik! Ezt szeretnénk elősegíteni.
Másrészt Magyarország 2020-ban ambíciózus klímacélokat tűzött ki maga elé. Van egy klímatörvényünk is ami rögzíti, hogy 2050-re elérjük a klímasemlegességet. Vagyis a kibocsátás és az elnyelés közti egyensúlyi állapotot. És ha már van egy ilyen célunk és a jogalkotó anyira fontosnak tartja, hogy jogszabályba is rögzítette, akkor mi szeretnénk ahhoz hozzájárulni, emlékeztetni, hogy hol járunk ebben.
A harmadik ok a legszubjektívebb; azt érzékeltük, hogy Magyarországon a különböző jelentések, beszámolók, publikációk többnyire hosszadalmasak és kevésbé fogyaszthatóak, kevéssé érthető, vonzó nyelvezettel születnek. Az a szándékunk az előrehaladási jelentésekkel, hogy viszonylag röviden, áttekinthetően, ábrákkal, adatokkal számoljunk be Magyarország klímateljesítményéről.
2023 elején mutattuk be a Kibocsátási Előrehaladási Jelentésünket. És itt van a klímapolitika másik nagy területe, az elkerülhetetlen hatásokhoz való alkalmazkodás. Felmerült, hogy érdemes lenne erről is egy hasonló, előrehaladási, értékelő típusú jelentést készíteni. Sok szakember gondolta azt, hogy ez nem lehetséges, mert a kibocsátásokhoz képest az alkalmazkodásban az indikátoroknak, a faktoroknak a megtalálása is önmagában kihívás; mihez képest van vagy nincs előrehaladás?
Nem adtuk fel! Segítségül hívtuk külső szakértőnket, Vaszkó Csabát, aki ennek a jelentésnek a szerzője. És miért a mezőgazdaság? A kitettsége miatt. Ez a jelentés a hazai növénytermesztést és az állattenyésztést vizsgálta – a talajviszonyokkal és az erdőgazdálkodással most nem foglalkoztunk – klímaalkalmazkodási szempontból. A következő években más szektorokra fogunk áttérni.””
Címlap fotó: Szürkemarhák Apaj határában BELA SZANDELSZKY/AP
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.