„Idejét múlt, barbár dolog
Hajdan amikor az embereket s a jószágaikat védő kutyák a farkasokkal, sőt a medvékkel is viadalra kellett keljenek néha, előfordult, hogy a vadállatok a kutyák fülét tépték. Ez végzetes is lett sokszor, mert a fül erősen vérzik, s mert nem volt a közelben állatorvos, elvéreztek a kutyák.
Ma már ilyenre nincs szükség, igazán ritka a támadó farkas, medve, viszont az emberi hiúság, a hamis szépérzék egyeseket ilyen barbár fülvágásra ösztönöz. Úgymond, hogy szépek legyenek ezek az ebek. Emiatt mostanában számos országból érkezett megkeresés a nemzeti élelmiszerlánc biztonsági hivatalhoz, hogy gyakori, hogy szimmetrikusan vágott fülű fajtiszta kutyák kerülnek Magyarországról külföldre, s azokat az ottani jogszabályok is tiltják.
Magyarországon is már 1998-ban született törvény tiltja a fülek nyirbálását, de vannak gazdák, szaporítók is, akik mégis teszik ezt. Sőt, néha versenyeken is indulnak a gazdik ilyenekkel, s az is előfordul, hogy a csonkolt kutyák díjakat is nyernek.
A fülvágás és farokvágás barbár dolog
Fiáth Szilvia, a szekszárdi kutyamenhely vezetője, akit a kutyák védőszentjeként is emlegetnek, elmondta, sajnos ők is találkoznak vágott fülű, farkú jószágokkal. Többek közt például a dobermannak, a német dognak, boxernak vagy a cane corsónak a fülét meg a farkát is vágják néha. Hajdan, bő fél évszázaddal ezelőtt egyes típusoknál még elő is írták, hogy vágott füllel és farokkal kell rendelkezzenek, de ez már idejét múlt, barbár dolog, s csupán az emberi hiúság lehet indítéka. Pedig, tette hozzá, fantasztikusan aranyosak a dogok, dobbermanok, boxerek nagy lógó fülükkel, hosszú farkukkal.
Figyelmeztet az államtitkár
A napokban dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszergazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkára a kormányhivatalokon keresztül felhívta a szakemberek figyelmét, hogy tilos a vágott fülű kutyák Magyarországról történő kiszállítása. Idézve a már bő negyedszázada hozott törvényt, megerősítette, hogy tilos a kutyák küllemének változtatására irányuló fülvágás, és nem az állat egészsége, vagy későbbi egészségkárosodás megelőzésére érdekében történő sebészeti beavatkozás.”
Fotó: Forrás: Az én kutyám
Eredeti írás: SZEPESI LÁSZLÓ