„Eldől minden
Lassan fél éve lebeg a pécsi önkormányzat egy olyan helyzetben, amely jelentős mértékben nehezíti a város működését. A következő hetekben dőlhet el, hogy a hónapok óta ketyegő pécsi politikai bomba felrobban-e, vagy még lehet hatástalanítani.
Az idei esztendő politikai szempontból is jelentős változásokat hozott Pécsen, hiszen a baloldali városvezető koalíció öt év után elvesztette a többséget a városházán. Júniusban ugyanis a választók a változás mellett voksoltak. Péterffy Attila pécsi polgármester megőrizte ugyan pozícióját, de a mögötte álló csapat kisebbségbe szorult. Első körben azonban nem is lehetett végeredményt hirdetni, hiszen rendkívül ritka helyzet állt elő: a 15. számú választókerületben szavazategyenlőség alakult ki, ezért meg kellett ismételni a körzetben a választást. Ez már jelezte, hogy ketyegni kezdett a pécsi politikai bomba.
Ezt követően meglehetősen alacsony részvétel mellett zajlott le az időközi voksolás, a közel 6500 választásra jogosult közül 1984-en vettek részt a szavazáson, amelyen végül a baloldali csoport jobbikos politikusa tudott nyerni. A közgyűlési erőviszonyok ezzel nem változtak: a 25 fős testületbe 11 tagot delegálhatott a Fidesz-KNDP-ÖPE szövetség, 10 jutott az MSZP-DK-Jobbik-Momentum csoportnak, az MKKP, a Mi Hazánk, a Mindenki Pécsért Egyesület és a Tiszta Kezek Egyesület pedig egy-egy képviselőt küldhetett a közgyűlésbe.
Ahogy ezt korábban már megjósoltuk, a négy kisebb politikai szervezet a támogatottságukhoz képest meglehetősen komoly erőt képviselhetnek, hiszen nélkülük egyik nagyobb politikai csoportnak sincs többsége. Ezt a helyzetet igyekezett kihasználni Péterffy Attila pécsi polgármester is.
A Baranya Vármegyei Kormányhivatal törvényességi felhívást intézett az önkormányzathoz azt követően, hogy a polgármester nem terjesztett elő újabb alpolgármesterekre, és a Szervezeti és Működési Szabályzatra javaslatot azt követően, hogy az alakuló ülésen nem fogadták el az indítványát. A kormányhivatal megállapította, hogy a pécsi önkormányzat működése törvénysértő, és ennek az állapotnak meg is volt a felelőse, méghozzá a polgármester.
Végül csak december 10-én választott két, baloldali alpolgármestert a közgyűlés, ám a Szervezeti és Működési Szabályzatot illetően a Fidesz-KDNP-ÖPE által kezdeményezett kompromisszumos javaslat ment át. Ezzel megteremtették a működési kereteket ugyan, amelynek személyi összetételéről várhatóan januárban döntenek. A baloldal ezzel komoly vereséget szenvedett, hiszen nem az általuk javasolt struktúra került elfogadásra. Péterffy ezt nehezen is viselte, és a pulpitusról, karácsony előtt vélhetően a Mi Hazánk képviselőjének, Varga Tamásnak címezve azt üzente: „k.rva anyád”.
Ketyeg a bomba, de elkerülnék a robbanást!
A következő hónapok a város szempontjából kritikusak lehetnek, hiszen ha nem áll össze egy döntéshozatalra képes testület, akkor Pécs az idei elvesztegetett esztendő után akár több éves késést is elszenvedhet.
A politikai bomba akkor robbanhat fel 2025-ben, ha működésképtelenné válik a pécsi önkormányzat.
A nemzeti oldal egyébként éppen ezt a káoszt kívánta elkerülni már a szervezeti szabályzattal is, várhatóan számos egyeztetés zajlik majd le a következő hetekben a bizottságok, az új tanácsnokok kapcsán. „
Videó az eredeti cikk alatt!
Fotó: Csudai Sándor (CSS) Origo; Laufer László
Eredeti írás: BÓKA MÁTÉ CIPRIÁN