„Nébih-ellenőrzés
Ha az ember kimegy a piacra, azt tapasztalja, hogy az almát, burgonyát, zöldséget árusítók többsége őstermelő. Ha azonban kapnak egy Nébih-ellenőrzést, kiderül, hamis őstermelő az árusok jelentős része. A múlt év végén tartott Nébih-ellenőrzés során kiderült, még mindig a leggyakoribb jogsértés az őstermelői nyilvántartásba be nem jelentett, felvásárolt termékek értékesítése.
A Nébih tavaly is kiemelten ellenőrizte a termelői piacokat. Ez azért is fontos, mert a lakosság jelentős köreiben előszeretettel választják az őstermelők, a háztájiban előállított terményt. Ezt használják ki a kereskedők, ez az egyik oka annak, hogy hamis őstermelőként kínálják a termékeiket.
A hamis őstermelőknél az áfacsalás is megjelenik
A nyilvántartás szerint, hazánkban 389 ezer aktív őstermelő van, de úgy tűnik a piacokon jóval több a számuk. Ennek másik oka, hogy a zöldség-gyümölcsterményeket terhelő áfát „leírják.” Az áfacsalt import termékek ugyanis sokszor megjelennek a hamis őstermelők standján – erről részletesen az agrarágazat.hu írt.
A piaci ellenőrzésekkor az árusítás során még mindig a leggyakoribb jogsértés az őstermelői nyilvántartásba be nem jelentett, felvásárolt termékek értékesítése. A mezőgazdasági őstermelő ugyanis csak azt a terméket értékesítheti, amit saját gazdaságában őstermelőként állított elő, és csak azt, ami szerepel az őstermelői nyilvántartásban. A nyilvántartásában szereplő termékeket nem vásárolhatja fel.
A Nébih vizsgálja azt is, hogy az őstermelő által eladott vagy eladandó termék mennyisége megfelel-e annak, amennyit a saját gazdasága adatai alapján lehetősége van termelni (termőterülete, termés mennyisége alapján). Az ellenőrzések során kiderült, hogy a jogsértések száma nem csökken. Sőt, emelkedik az olyan hamis őstermelők száma, akik bár bejelentik a terméket – ezzel próbálják legalizálni az árusítást –, a nyilvántartásban szereplő terület ellenőrzésekor azonban kiderül, hogy ott nem lelhető fel az ültetvény vagy az állomány.
Az utóbbi években az ellenőrzések száma ménileg csökkent
A Nébih főként piaci ellenőrzéseket végez, minden, a Zöldszámra érkező bejelentést kivizsgál. Sokszor a termelés helyét is érintik az ellenőrzések, különösen amikor az értékesítésnél már látható, hogy nem saját termelésből származhat a termék vagy a mennyisége meghaladhatja a nyilvántartás alapján számítható mértéket.
A Nébih mezőgazdasági igazgatási szerve évente átlagosan 30-40 piaci és termőhelyi ellenőrzést végez. A kistermelők ellenőrzésére tavaly 4149 alkalommal került sor, helyi termelői piacon 55 hatósági ellenőrzés történt.”
Fotó: Illusztráció – MW
Eredeti írás: MAUTHNER ILONA