„2025-öt írunk és még mindig tart a háború. Amikor kitört, rémálmainkban sem gondoltuk, hogy közel három évvel később is a fegyverek dörgésétől lesz hangos és szomorú az életünk. Talán még soha nem volt olyan letargikus az óévbúcsúztató, mint most.
Ha számba vesszük a 2024-es év eseményeit, nagyítóval sem igen találunk bizakodásra, örömre okot adó történéseket. Szigorítottak a mozgósításon, ami ilyen-olyan formában szinte minden családot érint. Legújabban pedig már a 18-20 évesek mozgósításáról beszélnek egyre többet. A háború első évében még nagy volt a lelkesedés, a kezdeti ukrán katonai sikerek bizakodásra adtak okot, ám a 2023-as ellencsapás kudarca és a front 2024-es alakulása kedvét szegte sokaknak. Főként augusztustól, a kurszki betörés óta gyorsult fel az orosz területszerzés, a DeepState ukrajnai elemzőközpont kimutatása szerint az ellenséges erők 2400 négyzetkilométert vontak az ellenőrzésük alá, ami Kijev területének a háromszorosa, avagy Luxemburg, Liechtenstein és San Marino területe együttvéve. Ma már ott tartunk, hogy maga az államfő is elismerte: katonai úton nem fog menni az 1991-es határok visszaállítása. Ennek ellenére a deklarált politikai célokon nem hajlandóak változtatni.
A depressziós hangulatot pedig csak fokozza az ország politikai-gazdasági-szociális-társadalmi állapota. A költségvetési hiány történelmi rekordot döntött, minden lehetséges erőforrást a háború finanszírozására fordítanak. Hitelek sokaságához van szükség, hogy a tanárok, az egészségügyisek, a nyugdíjasok megkaphassák a járandóságukat, de a minimálbéreket és a szociális kifizetéseket így is be kellett fagyasztani. Növelni csak az inflációt, az adókat és a rezsiszámlákat sikerül… Az emberek 60 százaléka a szegénységi szint alatt él. Amíg tart a háború, javulásra semmi esély.
2025 legfontosabb kérdése: lesz-e béke? Betartja-e ígéretét Donald Trump? Az egész világ azt találgatja, a megválasztott új amerikai elnök tud-e úgy hatni a felekre, hogy eljussanak a tárgyalásos szakaszba? Amennyiben ez nem sikerül, minden bizonnyal a kényszersorozás még drákóibb szigorítására lehet számítani. A gazdasági krízis tovább mélyülhet. Ilyenkor a fogyasztói árak csak emelkednek, miközben a hrivnya egyre kevesebbet ér. Energetikai fronton szintén további eszkaláció jöhet. Félő, hogy miután az oroszok már nem érintettek az ukrajnai gáztranzitban, ezért a villamos energia mellett a gázinfrastruktúrát is súlyos rakétacsapások érhetik. Tovább folytatódhat az ellenséges erők donbászi előrenyomulása, ami újabb belső menekülthullámmal fenyeget.
Inkább ne is folytassuk ezt a rémisztő felsorolást, hanem bízzunk abban, hogy a ránk köszöntött új esztendő végre meghozhatja a milliók és milliók által óhajtott békét. Megannyi szenvedés és lemondás után ez már nagyon kijárna az itt élőknek. Kapjuk végre vissza a korábbi, már-már a feledés homályába merült régi, békés életünket!”
Fotó: KISZó
Eredeti írás: Dunda György