„Donald Trump Kaliforniában az elnökválasztáson a szavazatok kevesebb mint 40 százalékát gyűjtötte be. A demokrata kormányzó készen áll arra, hogy „megvédje Kalifornia értékeit és alapvető jogait” a megválasztott elnök második ciklusában. Gavin Newsom ellenállása elszakadási mozgalommá fajulhat annak ellenére, hogy az amerikai Legfelsőbb Bíróság a polgárháború után, a 19. század derekán alaposan korlátozta a szecesszió lehetőségeit.
Másoktól eltérően a Golden State, azaz Kalifornia pénzügyi ereje adott ahhoz, hogy az elszakadás gondolatával kacérkodjon. Az Egyesült Államok GDP-jének egyhetedét Kalifornia teremti meg, és az összesen 3900 milliárd dollárral globálisan is a világ ötödik legnagyobb gazdasága az USA, Kína, Németország és Japán után – megelőzve Indiát, az Egyesült Királyságot, Franciaországot, Texast és Olaszországot.
A délnyugati tagállam 39 millió lakosa az amerikai költségvetés legnagyobb nettó befizetője: 2022-ben 72 milliárd dollárral többet utaltak a szövetségi büdzsébe, mint amennyit visszakaptak.
Az Egyesült Királyságban a többi között egy ilyen arány billentette el a mérleg nyelvét a brexit felé. A dél-szudáni önrendelkezésről népszavazáson döntöttek 2011-ben. Skóciában és Katalóniában is felmerült az elszakadás, az utóbbit azonban a spanyol kormány erélyes fellépéssel hiúsította meg.
A szakadárok mozgalma robbantotta ki végső soron az ukrajnai háborút is.
Az elszakadás gondolatával az amerikaiak is eljátszadoztak.
Texasban a szövetségi adóemelés miatt a kormányzó fenyegetőzött kiválással még 2009-ben, néhány éve pedig az ottani republikánusok azt követelték a törvényhozóktól, hogy bocsássák szavazásra az elszakadás kérdését.”
Címlap fotó: wikipedia.org
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.