„Gímszarvas, értékmentés
Baranya főként déli részének gímszarvas-állománya Európában, de a világon is egyedülálló. Emiatt 2025-ben az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) Baranya vármegyei szervezete egy egész éven keresztül kiemelten foglalkozik a magyar erdők királyaként is emlegetett nagyvaddal. A fókuszba az értékmentés kerül.
Agyaki Gábor a vadászkamara vármegyei elnöke kiemelte, hogy a Mecsekerdő Zrt-vel közösen 2025-ös év folyamán „Baranya aranya, a gímszarvas” címmel különféle rendezvényekkel, tudományos konferenciákkal szeretnék felhívni a társadalom és a vadászok figyelmét is arra, hogy milyen értékes gímszarvas-populációt kezelnek a vadászatra helyi jogosultak.
A programokat negyedévente rendezik, amelyek közül az első alkalomra várhatóan február végén, március elején kerül sor Sasréten. Ez egy dúvadapasztással egybekötött, nagyszabású hullott agancs-szemle lesz, amelyre előadásokkal is készülnek – tudtuk meg Agyaki Gábortól.
A vadászkamara baranyai elnöke szerint az elhullajtott szarvasagancsok a szakemberek számára komoly információértékkel bírnak. Ezekből ugyanis megállapítható, hogy a január végén záruló gímszarvas vadászati idényét követően pontosan milyen állomány maradt egy adott területen, azaz mivel gazdálkodhatnak majd a következő vadászévben.
A szokásos május folyamán rendezendő Baranya vármegyei vadásznaphoz kapcsolódva szintén neves szakemberek tartanak majd szakmai előadásokat, majd a szarvasbőgés, azaz a szeptemberi gímbika idény előtt augusztusban szintén nagyszabású konferenciát szerveznek, igen komoly szakmai előadók részvételével, amelynek tárgya Dél-Baranya és az Ormánság gímszarvas-állománya lesz, és amely Draskovich Iván munkásságára, azon belül is a gímszarvas tenyésztésére lesz felfűzve.
Baranya aranya és a Draskovichok
Agyaki Gábor erről korábban lapunknak kifejtette: az Ormánságban a gímszarvasnak olyan genetikai tulajdonságai alakultak ki a Draskovichok 1880-as évektől kezdődő 1945-ig tartó tenyésztési munkássága nyomán, ami világ egyik legjobb gímállományát eredményezte. Az ország gímállomány szempontjából erős térségeibe, de még Németországba, továbbá Ausztráliába és Új-Zélandra is innen vittek szarvasokat.
Mint arról korábban beszámoltunk, a 2024-es gímbika-idény legnagyobb, csaknem 14,5 kilogrammos trófeatömeggel rendelkező vármegyei egyedét az Ormánságban, Vajszló közelében hozták terítékre, a trófeabírálaton pedig igen tekintélyes 244,5 nemzetközi pontot ért a tavalyi rekorder bika.
Októberben a vadászkamar gímszarvasra fókuszáló programjait, egy, a Mecsekerdő Zrt.-vel közösen szervezett trófeamustra zárja, amelyen a szeptemberi idényben terítékre került gímbikák trófeáit mutatják majd be a tervek szerint szinte egész Baranya területéről.
Agyaki Gábor kitért rá, hogy az esztendő fent részletezett speciális programjai mellett természetesen folytatódnak a Martonfai Vadász- és Ifjúsági Központ eseményei, köztük a vadészkutyás, a vadászkürtös foglalkozások, valamint a nagy hírű ottani tematikus nyári gyermektáborok is.”