„A Politico az osztrák Herbert Kickl lehetséges hatalomra kerülésének apropóján elemezte ki a szélsőjobboldal megerősödését Európában. Az egyik megkérdezett uniós tisztségviselő szerint az Európai Uniónak fontolóra kellene vennie, hogy eljárást indítson a 7. cikk alapján Magyarország és Ausztria ellen.
Huszonöt évvel ezelőtt az Európai Unió hisztérikusan reagált arra, hogy a szélsőjobboldali Jörg Haider bekerült az osztrák kormányba, az országot pedig gyakorlatilag páriává tette. Most azonban semmilyen reakciót nem vált ki a szélsőjobboldali veszély – írja a Politico.
A brüsszeli lap megjegyzi: most, hogy a második és harmadik generációs bevándorlók „visszavándorlását” szorgalmazó keményvonalas jobboldali Herbert Kickl lehet Ausztria következő kancellárja, az EU vezetőinek eddigi reakciója csak annyi volt, hogy vigyorogtak, tűrték a helyzetet, és remélték, hogy „Kickl nem bizonyul majd olyan bomlasztónak az uniós vezetők asztalánál, mint amilyennek korábbi álláspontja alapján látszik”.
A lap szerint elmúltak már azok az idők, amikor az uniós vezetők még biztosak voltak abban, hogy a szélsőséges álláspontokkal szemben a blokk centrista értékeit kell fenntartaniuk. Felidézték, hogy 2000-ben szankciókkal sújtották Ausztriát, 2017-ben pedig 7. cikk szerinti eljárást indítottak Lengyelország ellen, bevetve Európa jogi „atombombáját” egy olyan tagországgal szemben, amelyet a szabályok semmibevételével vádoltak.
Csak kínos testbeszédre futja?
A Politico arról is ír, hogy a legkeményebb tiltakozás, amellyel most Kicklnek szembe kell néznie – ha elnyeri a kancellárságot és Brüsszelbe utazik –, „az a barátságtalan fogadtatás, és némi kínos testbeszéd lesz”.
Vajon mosolyogni fognak, amikor lefotózzák őket vele? Valószínűleg nem. De ez lesz a [tiltakozás] mérték[e]
– mondta egy uniós diplomata, akinek – akárcsak a cikk többi szereplőjének – névtelenséget biztosított a Politico, hogy olyan ügyekről beszélhessen, amelyekről egyébként nem nyilatkozhatna nyilvánosan.
Felidézték, hogy már zajlanak Bécsben a koalíciós tárgyalások Kickl és a jobbközép Osztrák Néppárt között. A szélsőjobboldali Szabadságpárt valószínűsíthető felvétele az európai „nyájba” a híres európai „cordon sanitaire”, a jobboldali populistákat a hatalomtól távol tartó tűzfal megszűnését jelzi szerte a kontinensen.
Hétfőn Alexander Schallenberg, Ausztria ideiglenes kancellárja az utolsó pillanatban Brüsszelbe utazott, hogy megnyugtassa partnereit Ausztria jövőjével kapcsolatban. „Ausztria megbízható, konstruktív és erős partner az Európai Unióban és világszerte, és az is marad” – nyilatkozta a Brussels Playbooknak.
A Kickl-féle osztrák politika irányával kapcsolatos aggodalmak ellenére két uniós diplomata azt mondta, nem valószínű, hogy a vezetők bármiféle hivatalos tiltakozást nyújtanának be Ausztria ellen, ha ő lesz a kancellár. Ekkor Magyarországra terelődött a szó.
Ez összhangban van a Magyarországgal szembeni hozzáállásukkal, amelyet szintén nem szankcionáltak, annak ellenére, hogy Orbán Viktor miniszterelnök tavaly, Budapest soros EU-elnökségének kezdetén Moszkvába repült, hogy találkozzon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel – írják. A lap megjegyzi, hogy a magyar miniszterelnök a moszkvai tárgyalásai ellenére megrendezhette az uniós védelmi találkozót.”
Címlap fotó: Index.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.