„Az orosz–ukrán háborúban mindkét hadviselő fél nagy arányban használ koros, a szovjet időkből származó haditechnikai eszközöket. A „mindössze” 30 éves harckocsik mellett a 60 évnél idősebb D-20 tarackok és az 1941-es gyártású PTRD nehézpuskák is feltűntek a fronton. Minél régebbi egy eszköz, annál nagyobb az anyagfáradásból, kopásból eredő hibák esélye. Emiatt ezen fegyverek összmennyiségéből nem sok következtetést lehet levonni, hiszen ha csak a használható eszközöket vesszük figyelembe, teljesen más képet kapunk.Az elmúlt hónapok orosz offenzívájának technikai téren is súlyos ára volt.
A pár naposra tervezett, de már közel 3 évesre nyúló ukrajnai háborúban a fegyverkészletek terén is jelentős veszteségeket szenvedett az orosz hadsereg. Becslések szerint mintegy 3000 harckocsit és 5000 más páncélozott járművet veszítettek el, de a tényleges számok valószínűleg még ennél is magasabbak. Fontos kiemelni: ez nem azt jelenti, hogy ennyi eszközt pusztítottak el az ukránok. Sokszor – különösen a tüzérségi eszközöknél – a rendszerek elkopás, műszaki kiesés miatt kerültek a veszteséglistára. Természetesen ez igaz az ukrán haderő régi fegyvereire is.
Oroszország jelenlegi utánpótlási stratégiája a szovjet korszakból származó, raktárakban tárolt eszközök felújítására épül. 2023-ban a frontra szállított 1530 harckocsi mintegy 85 százaléka nem új gyártású, hanem felújított régi modell volt. Ez a tendencia rávilágít, hogy Oroszország gyártási kapacitásai sem végtelenek, a szám éves szinten 28-90 új harckocsi között mozgott az elmúlt évtizedekben. A 2018-ban meghirdetett orosz GPV-2027 haderőfejlesztési program évi 200 harckocsi átadásával számolt a felújításokkal együtt is, és a kapacitások érdemben ma sem térnek el ettől.
A tárolás és a fogyás civil műholdképek alapján is megtekinthető, a Kosztroma megyében, Buj település mellett található 22. depó példáján. Ez akár a kanapén böngészve is elérhető Google Earth Próval, az É: 58°27’51.76″ K: 41°30’27.73″ koordinátákat kell keresni. A 2021-es és 2024-es képek összevetésével nem csupán a mennyiség fogyását látni, de azt is, hogy a jobb állapotú járművek szinte eltűntek.”
Címlap fotó: 444.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.