„A Tisza-tó nagykövetének szokták nevezni, hiszen csodás természetfilmeket készít a tóról és akkor is sokat írtak róla az újságok, amikor a covid legsötétebb időszakában fél évig elvonult a Tisza-tónál egy apró félszigetre és ott meditált a világ dolgairól. Az erről készült nagyjátékfilmet, Jóreménység-sziget címmel szeptembertől mutatják be. A magyar édesanyától és ukrán édesapától származó környezeti aktivista is szomorúan nézi, hogy kiszáradnak a tavak és folyók. Persze ő is látja, ez egy folyamat része, az ember hatására változik a Föld klímája, s nem a jó irányba.
„Megnéztem a KSH adatait és számoltam egy kicsit: éves szinten a mezőgazdaság és a lakosság annyi vizet használ el, mint a fél Balaton víztömege. És ebben a statisztikában nem szerepel, hogy az ipar mennyit visz el. Mondhatni, a Balaton felét ellocsoljuk. Döbbenetes adat!” – mondja Ljasuk Dimitry, aki szerint a megoldás az lenne, ha
mivel kevés folyó ered Magyarországon, a legtöbb csak átfolyik az országon. Nem mellékesen, a Tisza-tó is víztározó, csak a természetnek köszönhető, hogy ilyen csodás díszletet kapott. Utólag már több tanulmány kimutatta a folyószabályozással is sokat ártott az ember a természetnek, de a kényelme nem ismer határokat. Elvezetjük a folyókat, megisszuk, elhasználjuk a vizüket, majd a szennyvizet visszaeresztjük…”
Címlap fotó: Facebook/Ljasuk Dimitry Films
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.