
A Mészöly-tanya Szekszárdon. Tavasszal nagyobb a jövés-menés a külterületeken Forrás: TEOL
„Biztonsági megoldások
A minimális biztonság megteremtése érdekében fontos megismerni a biztosítók elvárásait és szükséges az azoknak megfelelő ajtók, zárak szakszerű beszerelése és alkalmazása. Igaz ez nemcsak egy családi ház, hanem egy tanya esetében is.
Újra sok a munka a külterületi ingatlanok, tanyák, hétvégi házak környékén. Ez nemcsak azzal jár, hogy nagyobb a jövés-menés ezeken a területeken, mint a téli időszakban, hanem azzal is, hogy több értéket, a munkák elvégzéséhez szükséges szerszámot, gépet tárolnak az épületekben a tulajdonosok, akik azonban csak időnként vannak ott jelen. Jól tudják ezt az illetéktelenek is, ezért érdemes megfogadni néhány általános érvényű szabályt, amelyekkel kivédhető, hogy betörők okozzanak kárt. Ezeket Komlósiné Kiss Anett, a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság szóvivője osztotta meg olvasóinkkal, a tanyatulajdonosokkal.
Át kell gondolni, mekkora költség fér bele a védelem érdekében
Első lépésként tanácsos számba venni a lehetséges biztonsági megoldásokat, és eldönteni, mekkora költséget tudunk szánni erre a célra, mennyi az elfogadható és a megfelelő biztonság. A rendőrség részéről az a tapasztalat, hogy a lakásbetörések döntő többségét a nyílászárók, ajtók, ablakok erőszakos kinyitásával követik el, így ezek megbízható zárhatóságára kiemelt figyelmet kell fordítani. Sokszor rossz minőségű mind az ajtó, mind a zár, ami megkönnyíti a betörő dolgát. A minimális biztonság megteremtése érdekében fontos megismerni a biztosítók elvárásait és szükséges az azoknak megfelelő ajtók, zárak szakszerű beszerelése és alkalmazása. Az ablakokra jó megoldás lehet a védőfólia, jó szolgálatot tehet a redőny, de a legbiztonságosabb a védőrács.
Érdemes azt is megvizsgálni, hogy az ablak körül van-e olyasmi, ami alkalmas lehet arra, hogy a betörő felmásszon rajta. Villámhárító vezetékére, esőcsatornára, házhoz közel álló fára és hasonló dolgokra kell gondolni. Ha van ilyen, a biztonság növelése érdekében meg kell tenni a szükséges lépéseket. A fa koronája visszavágható, az esőcsatorna, a vezetékek szakszerűen távolabb helyezhetők. Fontos, hogy a bejárati ajtó és a nyílászárók környezetében lévő növényzet ne takarja el azokat, és ezáltal a bejutni készülő betörőt is. A láthatóság érdekében hasonlóan fontos a jó világítás. Lehetőség szerint szereljenek fel mozgásérzékelő lámpákat.
A távriasztás jó megoldás egy tanya esetében
Az elektronikai védelem, a riasztók szintén lényegesek. Használatukkal, amíg a hívatlan látogató azon ügyködik, hogy bejusson a házba, a külvilág tudomására juthat, hogy valaki jogtalanul akar behatolni. Helyi szirénák, zajkeltők alkalmazása esetén érdemes a szomszédokat tájékoztatni a hang-, illetve fényjelzés jelentéséről. A másik megoldás az úgynevezett távriasztás. Ennek lényege, amikor a betörő „dolgozni” kezd a házon, egy erre szakosodott központ észleli a behatolást, és azonnal riaszt, értesíti a tulajdonost, a helyszínre küldi az embereit, illetve a rendőrséget.
Át kell gondolni, hogy mely értékeket muszáj feltétlenül az ingatlanban tárolni. Fontos továbbá, hogy a tulajdonos ismerje ezeket, készítsen róluk leltárt, fényképet, így könnyebben beazonosítható, ha esetleg hiányzik valami.”
Eredeti írás: RÉVÉSZNÉ HANOL ERZSÉBET