„Jelentősen megugrott a tűzifa iránti kereslet az energia-veszélyhelyzet bejelentése óta Baranyában is – a visszaélésekre, illetve körültekintő vásárlásra figyelmeztet a Nemzeti-élelmiszerlánc Biztonsági Hivatal (Nébih).
Jelentősen megnőtt a tűzifa iránti kereslet Baranyában is, az energia-veszélyhelyzet bejelentése óta. A hatóság tapasztalatai szerint egyre több vásárló internetes fórumokról gyűjt ajánlatokat. Fontos tudni, hogy a közösségi média felületein rendkívül nagy arányban jelennek meg jogsértőnek bizonyuló tűzifahirdetések a hatóság korábbi ellenőrzéseinek tapasztalatai szerint – tavaly összesen 12 ezer darab faterméket, elsősorban tűzifát kínáló ajánlatot vettek górcső alá, ezek 84 százaléka bizonyult jogszerűtlennek.
A Nébih besorolása szerint a tűzifavásárlást tekintve Baranya a közepesen magas kockázatú megyékhez tartozik.
– A hatósági ellenőrzések és megelőző intézkedések mellett fontos, hogy a vásárlók is megfelelően felkészültek legyenek a tűzifarendelés előtt, amelyhez minden szükséges információt megtalálnak a Nébih honlapján – hangsúlyozza a hivatal.
– Vásároljon ismert kereskedőtől, erdőgazdálkodótól, aki a termékre vonatkozó adatokkal ellátott szállítójegyet és tűzifavásárlási tájékoztatót is biztosít, a Nébih-nél regisztrálta tevékenységét, így EUTR technikai azonosító számmal rendelkezik – javasolják.
Aki hirdetés alapján választ, mindenképp ellenőrizze az EUTR-azonosítót. Ha ilyen számot nem tálal, érdemes más eladót keresni. Ha van EUTR-szám, célszerű azt ellenőrizni a Nébih honlapján, így kiszűrhető, ha valaki hamis adatokkal hirdet. A jogszerűtlen hirdetésekben szereplő információkat a hatóság egy „feketelistán” is közzéteszi – a csalókhoz köthető telefonszámok szintén megtalálhatók kereshető formátumban a hivatal honlapján.
Fontos, hogy tűzifát csak szállítójeggyel együtt vegyünk át, és ismeretlen hirdetőnek előre soha ne utaljunk pénzt!
– Különösen óvatosnak kell lenni, ha a hirdető regisztrált székhelyétől távol vagy az ország egész területére vállal szállítást. Aki pedig úgy érzi, hogy megtévesztés áldozata lett, őrizze meg az eladótól kapott minden bizonylatot, jegyezze fel a vásárlással kapcsolatos összes információt és írja meg panaszát a Nébih-nek (eutr@nebih.gov.hu) – hangsúlyozzák.
Aki száraz fával fűt, akár harminc százalékot is spórolhat
Ha valaki frissen kitermelt faanyagot vásárol, azt célszerű minél hamarabb felhasítani és fedett, szellős helyen tárolni. Ősszel és télen a faanyag már lassan szárad szabadtérben. Megoldás lehet, ha a tüzelés előtt a fát néhány hétig fűtött, rendszeresen szellőztetett helyen (pl. kazánházban) előszárítjuk. Fontos, hogy a tüzelő csapadéktól védett helyre kerüljön, de oldalról tudjon szellőzni. Aki száraz fával fűt, akár 30 százalékot is spórolhat!
A Nébih ajánlása szerint célszerű köbméterben mérve, térfogatra vásárolni a tüzelőt, így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége. Aki tömegre vásárol, fontos, hogy csak hitelesített mérlegen mért, mérlegjegy vagy más, mérlegelést hitelesítő dokumentum alapján kiállított számla birtokában fizessen. ”
Címlap fotó: Unger Tamás
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.