A vulkán a Reykjanes-félszigeten található, viszonylag távol a településektől, veszélyt inkább csak a mérges gázok okozhatnak, illetve a földrengések, de utóbbiak mérséklődtek a kitörés óta, tudtuk meg Leventétől, aki hozzátette: a földrengések a kitörés előtti 4-5 napban nagyon megsűrűsödtek, olyannyira, hogy számítani lehetett a kitörésre.
A legtöbb rengés 3–5 között volt a Richter-skála szerint. A kezdeti hasadék körülbelül 500 méter hosszú volt, abból ömlött a láva, a videómon látható felvételen ez már rövidebb, szép lassan várhatóan 3 kürtő fog kialakulni
– közölte kérdésünkre a magyar videós.
Levente tájékoztatása szerint a kitöréshez a parkolóból nagyjából kétórás túrával lehet eljutni, visszafelé kicsit rövidebb az út, mert többet kell lefelé jönni, tette hozzá.
Megjegyezte: a szerkesztőségünknek elküldött felvételeket drónnal készítette, és apró érdekesség, hogy a szerkezet általában mintegy 100 méter magasan repült, ám a drón időnként még így is felhevült. A láva melegét távolabb is érezni lehetett, durván 30 méterre a friss láva szélétől és több száz méterre magától a kitöréstől.
Ugyanez a vulkán tavaly márciusban egyszer már kitört. Bár pontosan megjósolni nem lehet, úgy becsülik, a mostani kitörés akár 200 napig is tarthat. Tervezem, hogy még visszamegyek jobb időben, most a felhők miatt be voltam korlátozva a repülést tekintve
– jelezte az Indexnek a fiatalember.”
Címlap fotó: Index.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.