„Kritikus szintet ért el a vízhiány Marokkóban. Az észak-afrikai ország elmúlt négy évtizedének legnagyobb szárazságával küzd. Az ivóvízet szolgáltató víztározók kezdenek kiapadni.
Az ország második legnagyobb tározója, mely többek között Casablancát is ellátja, már csak 5%-os kapacitással működik. Van olyan falu, ahol egyáltalán nincs csapvíz.
– Az elmúlt 6-7 év szárazságai miatt sokat romlott a helyzet. Korábban az esővízzel öntöztük a földjeinket, de már régóta nem esik. Amióta építettek egy szökőkutat a faluban, ami heti egyszer-kétszer van bekapcsolva, az emberek csoportosan járnak oda. Sokkoló látni, ahogy az emberek lökdösődnek, hogy vizet ihassanak belőle – mondta egy helyi gazda.
Marokkóban évente 600 köbméternyi víz jut egy főre. Ez csupán harmadannyi, mint a WHO által megállapított vízszegénységi küszöb. Az 1960-as években azonban még négyszer annyi vízzel gazdálkodott az ország, mint manapság. A válsághelyzet miatt az ország belügyminisztériuma elrendelte a vízkészletek felhasználásának korlátozását.
A marokkói kormány 2030-ra 20 tengervíz-desztilláló telep megépítését tervezi. Reményeik szerint a telepek képesek lesznek az ország vízszükségletének jelentős részét kitermelni.
Marokkó vízszükségletének több mint 80%-ára a mezőgazdaság tart igényt. Az ország GDP-jének 14%-át adja az agrárszektor, így kulcsfontosságú Marokkó számára, hogy gazdaságosan használja fel megcsappant vízkészleteit.”
Címlap fotó: Elias Meseret/Copyright 2017 The Associated Press.
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.