„Aki öngyilkosságra készül, nem meghalni akar, hanem másképp élni. Éppen ezért kapaszkodót keres, amit az Ifjúsági Lelki Elsősegély 13700 ingyenes hívószáma megadhat számára. A képzett, önkéntes munkában dolgozó telefonos ügyelők segíthetnek az élet mellett dönteni – mondta Székely Zsuzsanna okleveles szociális munkás, művészetterapeuta, a Lélektér Ifjúságsegítő Alapítvány elnöke.
A szakemberrel arról is beszélgettünk, hogy Pécsett, a Civil Közösségek Házában szeptember 9-én délután az Öngyilkosság megelőzése világnapján szakmai programot tartanak.
Kérésemre több előadó várható értekezésének témáját mondta el a Pécsi STOP olvasóinak.
Köztük Flach Richárd pedagógiai szakpszichológus: Önsértés és öngyilkosság megelőzése az iskolában, az öngyilkosság az egyik vezető halálok a fiatal korosztályban. Tragédia, ami megelőzhető, ha felismerjük a figyelmeztető jeleket, és időben cselekszünk. Szerencsés esetben a család és az iskola sző megtartóhálót a krízisben szenvedő fiatal köré. Az előadásban arról lesz szó, milyen a jól funkcionáló segítő közeg, mit tehet a szülő, a pedagógus és a pedagógiai munkát segítő szakember a megelőzés és problémakezelés érdekében, tart ismertetőt.
Dr. Koltai Mária, a PTE -en dolgozó PhD, pszichiáter, kiképző pszichoterapeuta, szupervízor: A családok történetében az előző generációkban történt öngyilkosság az egyik legnagyobb rizikófaktor az utódok öngyilkossága szempontjából. Ezért különösen nagy jelentősége van minden segítő szakmának, hogy a megelőzés feladatában felelősséggel részt vegyenek. A fájdalmas, sokszor elhallgatott, szégyellt, bűntudattal terhelt gyászban a család mindig segítségre szorul, nem maradhat magára. A megismerés, az elakadt gyász támogatása, az új életperspektívák megtalálása mindig professzionális feladat. Ennek lehetőségeit és módjait ismerhetik meg az előadásban mindazok, akik a reményteli jövő útjait szeretnék egyengetni, 30 percben.
Dr. Ostváth Péter pszichiáter, pszichoterapeuta, PTE Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika: Az önkezü halál tragédiája az áldozatokon kívül százezreket érint, ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a megelőzés és a hatékony ellátás jelentőségét. Az előadás áttekinti az öngyilkosság hatékony megelőzésének és ellátásának elméleti és gyakorlati kérdéseit, különös tekintettel az akut öngyilkossági veszély felismerésének kérdéskörére. A modern krízisparadigma értelmében a krízis hátterében álló lélektani tényezők feltárása és az egyénre szabott terápiás intervenciók nemcsak a veszélyeztető állapot oldását teszik lehetővé, de a segítő kapcsolat esélyt nyújt a személyiség fejlődésére is.”
Címlap fotó: ktrk.kg
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.