„Ezekben a hetekben gyakran még a megyeszékhely belvárosáig is eljut a trágyaszag, mintha a gazdák idén több szerves trágyával dolgoznának. Mint Rittlinger József, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnökétől megtudtuk, erről nincs szó, de tény, hogy változnak a műtrágya, szerves trágya használatának szokásai.
Baranyai körkép Mivel egyre gyakrabban lepi el a trágyaszag a nagyvárosokat is, azt hihetnénk, idén többet használnak belőle a gazdák, főleg a műtrágya árának emelkedése miatt. Valójában nincs erről szó, hiszen a gazdák nem tudnak többet használni a szerves trágyából, mint az előző években, az állatállomány ugyanis az emelkedő takarmányárak miatt folyamatosan csökken, így nem is képződik több belőle.
– A műtrágya-felhasználást a gazdálkodók a műtrágya árához fogják igazítani. Tavaly még 5000 forintos egységáron kapták, az idén 25 ezerért, a következő évre pedig 41 ezer forintért kínálják mázsáját a 27-es műtrágyának, ami nem is a legerősebb típusú. A nitrogén-, kálium- és foszforalapú műtrágyát, amelyet ősszel kellene kiszórni alaptrágyaként, azok mázsáját 50-60 ezer forintért tudják beszerezni a gazdák – mondta a NAK megyei elnöke. Hozzátette, további probléma, hogy ennek ellenére a felvásárlók alacsony áron szeretnék venni a terményt, tehát a magas műtrágyaárak azt eredményezik, hogy ebből a gazdák még kevesebbet fognak használni. Amennyi hígtrágya és szerves trágya képződik, azt pedig mind felhasználják a gazdák, és sokkal jobban odafigyelnek arra, hogy mennyit, milyen szerves trágyát juttatnak ki a földekre, hiszen az sem mindegy. A lótrágya hatásfoka a leggyengébb, a csibetrágyánál viszont arra is kell figyelni, hogy ha többet szórnak ki hektáronként az első évben, akkor a növény gyökerét alulról megégetheti, főleg ilyen meleg hónapokban, mint ami az idén nyáron is volt.
Címlap fotó: bama.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.