„Az elmúlt hetekben több támadás érte az Északi Áramlat vezetékeit. Elsőre azt gondolhatnánk, hogy ez az incidens közvetlenül nem érinti Magyarország energiaellátását, de a lapunknak nyilatkozó biztonságpolitikai szakértő szerint van néhány tényező, amit érdemes figyelembe venni az egész globális kereskedelem szempontjából.
Szeptember végén megtámadták az Északi Áramlat 1 és 2 vezetéket, ám a művelet felelőseit egyelőre nem sikerült azonosítani. Az esemény nem veszélyezteti Magyarország energiaellátását, azonban a következményei messzebbre mutathatnak. Érdemes kiemelni, hogy az incidens egy pillanatra megkérdőjelezte a globális kereskedelmi csatornák biztonságát, ami a második világháború óta a folyamatosan kialakult globalizáció alapja.
Ez a támadás mindent megváltoztatott
A Balti-tengeren történt támadás több kérdést is felvethet a globalizáció által kialakult jólét szempontjából. Ugyanakkor globalizált gazdaság nincs globalizált kereskedelem nélkül, ami elképzelhetetlen tengeri hajózás nélkül.
TEHÁT, HA NINCS TENGERI SZÁLLÍTÁS VAGY TENGERI KERESKEDELEM, AKKOR NINCS GLOBÁLIS KERESKEDELEM, ami nélkül NEM képes MŰKÖDNI A GLOBALIZÁCIÓ.
Ahogy az korábban, úgy napjainkban is érvényes, hogy a legfontosabb kereskedelmi útvonalak a tengereken vannak. Így, ha nincs biztonság a tengereken, akkor az energiakereskedelem és számos kritikus infrastrukturális csatorna is megkérdőjeleződik, az általános kereskedelmen túl.
A korábbi geopolitikai optimizmus egyik jelének a tenger alatti vezetékek tekinthetők, jellegükből adódóan ezek mostanra behálózzák a világot. Amikor ezeket létesítették, az építés során volt egy nagy adag optimizmus, hiszen ezeket fizikailag lehetetlen megvédeni. Itt nemcsak az olajvezetékekről van szó, hanem például az optikai kábelekről is, amelyek az internetet biztosítják szerte a világon. Lehetetlen több ezer kilométer hosszúságú gáz-, elektromos, optikai vezetéket megvédeni
– foglalta össze az Indexnek Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő, a Neokohn főmunkatársa, aki szerint korábban minden résztvevőnek érdekében állt a globális hálózat fennmaradása érdekében a kritikus infrastruktúrák védelme, amelyről az orosz–ukrán háború kapcsán számos kérdés merült fel.