„Erős európai uniós visszhangot váltott ki, hogy a német kormány 200 milliárd eurós energiaár-támogatási programot jelentett be. Ez olyan hatalmas összeg, ami meghaladja a teljes magyar költségvetés évi főösszegének kétszeresét. A német kormány a lakosságnak és a cégeknek is mentőövet kínál így.
A vállalatoknak nyújtott kompenzációt bírálták az EU pénzügyminiszterei a luxembourgi találkozójukon, mert szerintük ezzel a németországi cégek olyan előnyhöz jutnak európai versenytársaikhoz képest, amit a többi tagország nem tud nyújtani, mivel gazdasági erejük nem mérhető a németéhez.
Paolo Gentiloni, az EU gazdaságpolitikáért felelős biztosa szerint Európának nem szabad széttöredezni, további közös pénzügyi eszközök bevezetésével kell szolidaritást teremteni.
A német kancellár azonban védelmébe veszi a védőpajzsot, és hangsúlyozza, hogy ez az intézkedés indokolt. Berlin emlékeztet, hogy a német gazdaság nem csak erős, hanem sebezhető is.
Olaf Scholz német szövetségi kancellár magyarázza, hogy a program nem rövidtávú intézkedés, hiszen két évre, a 2023-as és 2024-es támogatás finanszírozására vonatkozik.
A német energiaár-támogatási terv részletei még nem ismertek, de szakértők szerint már most kimondható, hogy mértéke nagyságrendekkel különbözik a többi EU-tag lehetőségeitől. Több tagország épp ezért azon tűnődik, hogy ez a csomag sérti-e az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokat.
Philipp Lausberg, az Európai Politikai Központ (EPC) politikai elemzője szerint a német 200 milliárd eurós támogatási program valóban az európai széttöredeződés kockázatát rejti magában a gazdasági szereplők helyzetét vizsgálva. Ez tehát a német cégek számára olyan versenyelőnyt jelent, amely ellentétes az egységes piac szellemével, hangsúlyozza az EPC szakértője.
Az elemző szerint a német pajzs az egész európai gazdaságra hatással lehet, mert az uniós tagországok közötti támogatási versenyhez vezethet, ami újabb hitelekkel, ezáltal nagyobb adóságokkal járna.”
Címlap fotó: Michael Sohn/AP
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.