„Washington, Prága, Moszkva, 2022. október 7. péntek (MB)
A nyugati féltekén egyszerre tapasztalható hajlam a kiegyezésre és a további szembesülésre Oroszországgal – értékelte a helyzetet a Magyar Békekör tudósítója pénteken.
Miközben Prágában az Európai Unió megpróbálja felsorakoztatni az öreg kontinens országait az „orosz agresszióval” szemben, Angela Merkel volt német kancellár arra figyelmeztetett, hogy Európa nem élhet tartós békében Oroszország nélkül.
A józan hangok a kongresszusi választás előtt álló Egyesült Államokban is felerősödtek. Különösen a republikánusok bírálják Biden külpolitikáját. Az amerikai társadalom mély megosztottságán, így az oroszokhoz fűződő viszony kérdésében a demokratáknak sem sikerült változtatniuk.
A Nyugatot sújtó gazdasági visszaesés, s a Kelet javára végbemenő világgazdasági és katonai átrendeződés is hozzájárulhatott ahhoz, hogy Washington az elmúlt 48 órában kétszer is jelét adta, tárgyalna Moszkvával. Csak azt nem mondta meg, hogy miről.
Először egy szóvivő jelezte, hogy az elnök esetleg találkozna Putyinnal a Húszak Csoportjának (G20) vagy az Ázsiai-Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) legközelebbi tanácskozásán, csütörtökön pedig Blinken külügyminiszter tudatta, hogy „kész a diplomáciára”, ha Moszkva is hajlandó rá.
Noha orosz részről sohasem zárkóztak el a tárgyalások elől, mindig megmondták, hogy l’art pour l’art nem ülnek tárgyalóasztalhoz, a látszatdiplomáciának semmi értelme. Az ukrán válságot, és annak minden következményét is el lehetett volna kerülni, ha az USA kész lett volna elismerni az Oroszország biztonságát szavatoló garanciákat, melyeket Moszkva 2021. december 15-én terjesztett Washington elé, az amerikai kormány pedig elutasította. (Az orosz javaslatokat lásd: https://bekekor.wordpress.com/2021/12/17/oroszorszag-a-kelet-europaba-telepitett-nato-csapatok-es-fegyverzetek-kivonasara-szolitotta-fel-a-nyugati-szovetseget/ és https://bekekor.wordpress.com/2021/12/19/oroszorszag-ellenlepeseket-helyezett-kilatasba-ha-a-nato-elutasitana-biztonsagi-javaslatait/
Nem világos, vajon az amerikai puhatolózás újabb pótcselekvésként értelmezhető-e, vagy az eddigi negatív hozzáállás felülvizsgálásának óvatos megnyilvánulásaként, netán’ érlelődő szándékként az érdemi tárgyalásra. Az okok nem ismeretében nem több jeladásnál.
Annyi bizonyos, hogy amerikai gazdái továbbra sem engedik Zelenszkij ukrán elnöknek, hogy tárgyaljon az oroszokkal. Erre utal az a csütörtökön kiadott kijevi rendelet, amelyben az elnök, a nemzetbiztonsági tanács döntése alapján „lehetetlennek” minősíti a béketárgyalást.
A Kreml erre úgy reagált, hogy kivárja, míg a jelenlegi vagy a következő ukrán elnök változtat Kijev álláspontján.+++
Kiadta: Magyar Békekör”
Címlap fotó: maps-russia.com
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.