„A NATO egyelőre nem tapasztalt mozgást az orosz atomarzenál környékén, azonban továbbra is éberen figyeli a helyzetet az orosz atomfenyegetések után. A szövetség védelmi minisztereinek brüsszeli ülésén ezzel is foglalkoznak a küldöttek.
Több fegyvert küldenének Ukrajnába a NATO-országok – leginkább erről van szó a szövetség védelmi minisztereinek brüsszeli tanácskozásán. Néhány tagállam légvédelmi rendszereket is szállítana, miután Oroszország civil célpontokra is rakétacsapást mért.
„Az IRIS-T légvédelmi rendszer Németországból megérkezett Ukrajnába. Ez nagyon fontos támogatás Ukrajna számára a rakétatámadások kivédéséhez, a népük elleni terror kivédéséhez. Hiszen jelenleg a rakéták nagy veszélyt jelentenek” – mondta a német védelmi miniszter, Christine Lambrecht.
A szövetségben arról is tárgyalnak, hogyan pótolják a fegyverkészleteiket az Ukrajnának nyújtott támogatás után. A NATO főtitkára közben arról beszélt, eddig nem észleltek olyan mozgásokat, amelyek egy közelgő orosz nukleáris csapásra utalnának.
„Világosan tudtára adtuk Oroszországnak azt, hogy ennek komoly következményei lesznek. Oroszország is tudja, hogy egy nukleáris háborút nem lehet megnyerni, ezért nem is szabad elkezdeni. De természetesen figyeljük az atomlétesítményeket. Eddig nem találtunk változást az atomfegyvereket illetően, de éberek maradunk” – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.
A NATO felszólította Belaruszt arra, hogy ne legyen Oroszország cinkosa a hadműveletekben. Alexander Lukasenka elnök a hét elején jelentette be, hogy több ezer orosz katona érkezik az országba egy hadgyakorlatra.”
Címlap fotó: AP Photo/Olivier Matthys
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.