„Az illiberális magyar miniszterelnök, Orbán Viktor által finanszírozott agytröszt, az MCC brüsszeli indulása megkavarja az ottani állóvizet, és heves visszatetszést vált ki az otthoni ellenzőkből – írja a budapesti think tank novemberi irodanyitásáról a Politico.
Az MCC Brussels, a Mathias Corvinus Collegium budapesti székhelyű ága, amely az Orbán-kormánytól vitatott módon kapott több milliárd forintot, az egyik alapító szerint alternatívát kíván nyújtani Európa „polarizált kulturális tájképére” – írja a lap.
„A központ, amelyet Magyarország jobboldali, EU-val konfrontálódó kormánya támogat, fel fogja rázni a brüsszeli agytrösztök ökoszisztémáját, amelyet jelenleg a nagyrészt homogén, Európa-párti gondolkodás dominál” – véli a Politico.
A lap idézi a brüsszeli MCC igazgatóját, Frank Furedi szociológust, aki „érett, átgondolt vitát” kíván előmozdítani a kontinensen uralkodó kulturális feszültségekről, azzal érvelve, hogy Orbán Viktor áprilisi újraválasztása óta erősödik a magyarellenes hangulat.
„Magyarországot gyűlölik a nyugati kultúrharcosok, azon egyszerű oknál fogva, hogy meg meri kérdőjelezni a poszttradicionalista, identitáspolitika által táplált világképüket” – állítja Furedi a Politicónak írt, „Brüsszelnek szüksége van egy magyar think tank-re” c. véleménycikkében.
Orbán ellenzéke azonban kritikus az MCC brüsszeli terjeszkedésével szemben. Ujhelyi István szocialista EP-képviselő a lapnak azt mondta, a lépés szerinte összhangban van azzal a „stratégiai építkezéssel, amelyet a Fidesz már régóta folytat, és amelynek célja egy EU-ellenes, szélsőjobboldali politikai erőközpont létrehozása Brüsszelben”. Hozzátette: „kár, hogy az MCC ennek eszközévé vált”.
Cseh Katalin, a Momentum politikusa, a Renew EP-képviselője is így érvel: szerinte a Fidesz sokat fektetett abba, hogy „egy alt-right szellemi univerzumot hozzon létre a politikája körül”. Szerinte az MCC-projekt amúgy kudarcra van ítélve Orbán Viktor brüsszeli „szélsőséges elszigeteltsége” és a magyar fiatalok nyugati orientációja miatt.
Orbán Balázs, az MCC kuratóriumának elnöke, a Miniszterelnökség államtitkára a múlt héten azt mondta, az agytröszt segíteni fog abban, hogy Magyarország „szellemi erőművé váljon, amelyben az MCC kulcsszerepet játszik”. A brüsszeli iroda jelenleg egy maroknyi embert foglalkoztat, köztük két kutatót, adminisztratív munkatársakat és egy kommunikációs igazgatót, aki elmondta: jövőre várhatóan megduplázzák a létszámukat.”
Címlap fotó: MTI/Soós Lajos
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.