„A koronavírus-járvány kezdete óta nem járt jelentős nyugati politikus Kínában, de pénteken Olaf Scholz német kancellár megtörte a jeget, és Pekingbe látogatott.
A kínai állami hírügynökség beszámolója szerint Hszi Csin-ping elnök ebéd közben azt mondta neki: a politikában könnyű lerombolni a bizalmat, de annál nehezebb visszaépíteni, és ezen mindkét félnek dolgoznia kell. Arról is beszélt, hogy kölcsönös tiszteletre van szükség a két ország között, és tiszteletben kell tartani egymás érdekeit.
Korábban, Scholz érkezésekor Hszi azt mondta, ilyen változékony és zűrzavaros időkben a békéért és a világ fejlődéséért kell dolgozniuk. A nemzetközi helyzetet komplexnek és kiszámíthatatlannak nevezte. A német kormányfő Oroszország ukrajnai háborújáról beszélt, ami nagy kihívás elé állítja a világban fennálló rendet.
Scholz ezután a távozó miniszterelnökkel, Li Ko-csianggal is találkozott. Elmondása szerint felhozta neki Tajvan helyzetét, amit Kína saját területeként kezel, és világossá tette, hogy csakis békés úton, kölcsönös egyetértésben változtathatnak a sziget politikai helyzetén.
Annalena Baerbock német külügyminiszter kedden arról beszélt, változásra van szükség Németország Kína-politikájában.
Scholz bírálatok kereszttüzébe került, mert engedte a Cosco kínai állami cégnek, hogy 25 százalékos részesedést szerezzen a hamburgi kikötőben olyan aggodalmakat keltve, hogy Németország erősebb függőségi viszonyba kerülhet Kínával. Az ügy miatt többek között a német külügyminisztérium is jelezte a fenntartásait. (Reuters)”
Címlap fotó: 444.hu
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.