„Az Európai Tanács elnöke felszólította az Egyesült Államokat a klímaügyi vállalások betartására. Erről Charles Michel beszélt az Euronewsnak adott interjújában Sharm El Sheikben, az ENSZ COP 27 konferenciáján. Az uniós vezető utalt arra is, hogy az unió szövetségesének számító Norvégiának és az Egyesült Államoknak olcsóbban kellene adni az energiát.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke felszólította Washingtont az ígéretei betartására a klímaügyben. Korábban az Egyesült Államok kötelezettséget vállalt arra, hogy támogatja majd a szegény országokat segítő klímaalap feltöltését. A pénz azonban nem érkezett meg.
– Úgy gondolom, hogy az Európai Unió végrehajtja a saját részét ebben. Felszólítom az Egyesült Államokat arra, hogy ők is tegyenek eleget a vállalásaiknak. Például korábban egy százmilliárd eurós alap létrehozását ígértük meg a fejlődő országok számára. Ugyanakkor azt a csalódást keltő tényt látjuk, hogy a fejlődő országoknak még sincs elég támogatása. Ezért felszólítjuk az Európai Unión kívüli országokat arra, hogy tartsák tiszteletben a régi kötelezettségvállalásaikat.
Az Európai Tanács vezetője szerint még a legerősebb katonai hatalom sem képes nemzetközi együttműködés nélkül eredményeket elérni a klímavédelemben.
– A nehézségek ellenére is kilábalunk a koronavírus-járványból, ami megrázott bennünket. És most itt van Oroszország háborúja. Ezek mind nehézséget jelentenek az úton. De nem szabad feladnunk. Épp ellenkezőleg: meg kell duplázni az erőfeszítéseinket. Fel kell tűrni az ingujjainkat. Az Európai Unió eközben szilárdan hisz a nemzetközi együttműködésben, abban, hogy közösen kell megoldást találnunk. Egyetlen ország sem oldhatja meg ezt a kihívást egyedül, még akkor sem, ha a legerősebb katonai hatalomról van szó.
Az Európai Tanács elnöke arra is felszólította Európa szövetségeseit, hogy a gázszállításoknál mérlegeljék az árak csökkentését. Szerinte ezzel lehetne meggátolni azt, hogy mély recesszió legyen Európában.
Vannak olyan országok, amelyek rendkívül segítőkészek Európa energiaigényének biztosításában, ugyanakkor hatalmas bevételekre tesznek szert a magas energiaárak miatt. Nemrég volt alkalmam tárgyalni norvég vezetőkkel és ez igaz az Egyesült Államokra is. Vannak partnereink, barátaink, szövetségeseink, akikkel együttműködünk az ellátás kérdéseben és ez jó dolog. Ugyanakkor szerintem ennek az árak kérdésére is ki kellene terjednie, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy a recesszió ne legyen mély és ne tartson sokáig. „”
Címlap fotó: Euronews
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.