Ukrajna 2021-ig a világ legnagyobb gabonaexportőre volt. A jelenlegi háború miatt ennek belátható ideig vége. Ukrajna azonban új exportcikkel jelent meg a világban, a terror- és kémexporttal. Eddig 5 millió ukrán érkezett Európába, és még legalább ennyien jönnek. Hány potenciális terrorista és kém lehet közöttük?
Migráció és az Iszlám Állam
A jelentős embermozgások, a vándorlások, az emigráció mindig is lehetőséget adtak az államoknak, hogy legálisan embereket juttassanak el más országokba. A titkosszolgálatok számára ünnep az ilyen helyzet, hiszen természetes körülmények között tudnak embereket különböző céllal más országokba vinni.
Mi az ilyen akciók célja? Közvetlen, rövidtávú cél lehet a célország belpolitikai viszonyainak befolyásolása, politikai akciók, tüntetések, terrorcselekmények provokálása. A hosszútávú cél olyan személyek beépítése a célországba, akik később, talán sokkal később hírszerzőként, kémként működhetnek.
A közelmúltban láttuk ezt a gyakorlatot az Iszlám Állam esetében. Az Iszlám Állam kihasználta az elmúlt évek migrációs hullámait, a nyugat-európai országok „migrants welcome” politikáját. Az iszlám terroristák, akiket otthon kiképeztek, migránsként érkeztek Európába. 2015-ben 1 millió migráns jött Európába, 2015-ban 400 ezer, 2021-ben is közel 200 ezer.
A végeredményt ismerjük: terrorakciók egész sora. 2015 januárjában Párizsban 20 ember halt meg a terrorakcióban, novemberben szintén Párizsban 130. 2016 márciusában Brüsszelben 32. És sorolhatnánk tovább. Természetesen nem minden migráns terrorista, de szinte mindegyik terrorista ezen a csatornán került be Európába.
Hírszerzők, ügynökök a kivándorlók között
1933 januárjától, azaz Hitler hatalomra jutásától 1945 tavaszáig mintegy félmillió német vándorolt ki Németországból. Túlnyomó többségük zsidó állampolgár, akik a halál elől menekültek. De nem mindenki. Az SD Reinhard Heidrich SS-Obergruppenführer és a katonai hírszerzés, az Abwehr Wilhelm Canaris tengernagy irányításával kihasználta ezt a lehetőséget, és sikeresen épített be a brit, sőt az amerikai társadalomba német hírszerzőket.
A módszer ismert volt a Szovjetunió és a többi szocialista ország hírszerzése számára is. 1956 októbere és 1957 tavasza között mintegy 200 ezer magyar állampolgár hagyta el Magyarországot. Egy részük a nyugati titkosszolgálatoknál talált munkát és így vagy úgy, de a szocialista Magyarország ellen használták őket. A kivándorlók között azonban voltak olyanok is, akik a Magyar Népköztársaság kiképzett hírszerzőiként beépültek a nyugati társadalmakba.
Ukrajna: 10 millió ember érkezik Európába
Ukrajnából eddig 5 millió ukrán állampolgár érkezett háborús menekültként Európába, köztük eddig 700 ezer fő Magyarország érintésével. A becslések szerint további 5-6 millió ember érkezése várható.
Ráadásul az ukránok jelentős része nem üres területre érkezik, hanem vannak itt élő rokonaik, akik már beilleszkedtek a helyi társadalomba. 2010-2020 között 180 ezer ukrán kapta meg valamelyik EU-tagállam állampolgárságát és ezzel belépőt az európai struktúrákba.
A mindennapokban is láthatjuk, hogy ezek az emberek nem egyformák. Van sok szerencsétlen ember, aki valóban a háború elől menekül. Vannak, és nem kevesen, akik az egyszerűsített ellenőrzési eljárást használják ki és megtelepednek Európában. Vannak élősködök is, akik az EU-országok támogatását „nyúlják le.”
Vannak-e az ukrán menekültek között olyanok, akik az ukrán állam speciális szervei küldenek Európába? Igen, lehetnek, sőt minden bizonnyal vannak.
Először is, Ukrajna egy létező állam. 41 millió lakosával, természeti kincseivel, fegyveres erőivel fontos európai tényező, amelynek vannak olyan érdekei és törekvései, amelyeket titkos eszközökkel tud csak elérni.
Másodszor, az ukrán állam rendelkezik megfelelő titkosszolgálatokkal. Működik az Ukrán Külföldi Hírszerző Szolgálat Oleksandr Litvinenko vezetésével.
Működik az ukrán hadügyminisztérium Felderítési Főcsoportfőnöksége (ГУР МОУ), amely katonai, haditechnikai, gazdasági, informatikai, sőt ökológiai területen folytat hírszerzési tevékenységet. Parancsnoka Kirilo Budanov vezérőrnagy.
Harmadszor, az ukrán titkosszolgálatok mögött az amerikai és brit szolgálatok állnak. Biztosítják az információk feldolgozásának technikai feltételeit, összehangolják az amerikai, brit és ukrán szolgálatok műveleteit.
Negyedszer, az ukrán állam rendelkezik olyan törekvésekkel, amelyeket titkosszolgálati eszközökkel akar külföldön elérni.
Ukrajna: lejáratni Putyint, elnyújtani a háborút
Ma az egyik fő irányt az orosz vezetés, személy szerint Putyin elnök lejáratása jelenti. A médiát az ukrán titkosszolgálatok információkkal látják el.
Másik fontos irányt jelent a közvélemény megnyerése Ukrajna támogatására. Az ukrán szolgálatok információval látják el és pénzzel támogatnak európai civilszervezeteket.
A harmadik fontos irányt az jelenti, hogy Ukrajna jelenlegi vezetése érdekelt a háború elhúzásában. A Zelenszkij-féle vezetés addig fog élni, amíg a háború tart. Az ukrán szolgálatok ezért olyan akciókat is folytatnak, amelyekkel meggyőzhetik az európai országok politikai döntéshozóit és közvéleményét arról, hogy a háborút folytatni kell és az európai országoknak minden eszközzel segíteniük kell Ukrajnát.
Jelenleg e téren „békés” eszközöket használnak, de elképzelhető más is. Mi történik akkor, ha egy európai ország területén orosznak álcázott személyek megölnek helyi állampolgárokat? Mi történik akkor, ha olyan terrorakciók következnek be európai területen, amelyek elkövetésével Oroszország vádolható, miközben mások, esetleg ukránok, csinálták. Elképzelhető-e olyan terrorakció, amely nyílt háborút provokálhat egy NATO-ország és Oroszország között.
Elképzelhető? Igen, nagyon is. Sőt az is elképzelhető, hogy ezek az emberek, a titkos műveletek végrehajtói már itt vannak közöttünk, országainkban.
A negyedik fontos irányt jelenti az európai társadalmak belső destabilizálása és az ukrán érdekeknek megfelelő befolyásolása. Ennek fontos eszköze a nácizmus, a fasizmus exportja. Az ukránok a fasizmus „light” formáját, az antiszemitizmus nélküli fasizmust exportálják. Pontosan tudják, hogy Európa érzékeny a holokausztra. Tudják azt is, hogy Európa 77 év alatt elvesztette immunitását a fasizmussal szemben, vagyis nem tud ellene védekezni.
Az ötödik fontos irányt jelenti az európai társadalmakba való tartós beépülés, a jövő ukrán kémtevékenységének szervezése. Erről ma még semmit sem tudunk, de tudjuk, hogy ez nagyon is valós veszély.
Védekezünk-e mi?
Tudnak-e minderről az Európai Unió biztonsági szervei? Profik, tehát minden bizonnyal tudnak.
Tesznek-e ellene bármit is? Vélhetően nem.
Egyrészt azért nem, mert a NATO és az EU ma Oroszországot tekinti ellenségnek, és elképzelni se tudja, hogy Ukrajnának is lehetnek az EU és a NATO biztonságát érintő intézkedései. Másrészt azért sem, mert az európai államok nincsenek felkészülve 5-10 millió ember részletes ellenőrzésére. Ily módon az EU-országok nemzetbiztonsági szolgálatai aligha védenek meg bennünket.