A Munkáspárt hagyományosan fejleszti kapcsolatait Belarusz politikai, tudományos, és társadalmi szervezeteivel. A múlt héten Thürmer Gyula elnök Minszkben és Gomelben járt. Őt kérdeztük hazatérése után.
A nyugat úgy állítja be, hogy Belarusz részese az ukrajnai háborúnak és szankciókat vezetett be ellene. Ön hogyan látja?
A Belarusz Köztársaság ma nem hadviselő állam, de érintett az ukrajnai háborúban. Először is, éppen Belarusz volt az az ország, ahol a nyugat megkísérelte megdönteni Alekszandr Lukasenko elnököt, leválasztani Belaruszt Oroszország oldaláról és átvinni a nyugati táborba. Nem sikerült, de a nyugat továbbra is próbálkozik.
Másodszor, Belarusz Oroszország politikai és katonai szövetségese. Már ma is jelentős katonai együttműködés valósul meg közöttük. Rendkívül szorosak a gazdasági kapcsolatok. A nyugat a Belaruszra gyakorolt nyomással igyekszik az orosz erők egy részét is lekötni.
Harmadszor, nem kizárt, hogy a NATO ki akarja terjeszteni a háborút Belaruszra is. Jelentős lengyel és más NATO-erők állomásoznak a lengyel-belarusz határon. A NATO nukleáris fegyverrel ellátott repülői rendszeresen járőröznek a térségben.
Milyen a hangulat Minszkben?
Belaruszban béke és nyugalom van. Ezt láttam és tapasztaltam én is, és ezt mondta el Igor Karpenko, a Belarusz Köztársaság Központi Választási Bizottságának elnöke. Az új alkotmányt a nép elfogadta. Ennek szellemében folyik a politikai élet átalakítása. Belarusz békét akar, megőrizni függetlenségét és szabadságát.
Milyennek látta Gomelt?
Nem tapasztalni bármiféle pánikhangulatot Gomelben sem, ami pedig 257 kilométerre fekszik Kijevtől. Furcsa, de igaz: Minszkből több mint 300 kilométert kellett autóznunk.
Gomel 503 ezer lakosával az ország második legnagyobb városa. Kedves város. Nagyon szépen megőrizték a különböző korok építészetét. És rengeteg virág van mindenütt. A sokemeletes házak elé a lakosok virágot ültetnek.
Milyen együttműködés van a Munkáspárt és a Belarusz Kommunista Párt között?
Hagyományosan jó. Ugyanazokat az elveket valljuk, egyetértünk a háború megítélésében, a véleményünk ugyanaz a kínai sajátosságú szocializmusról. Természetesen mi, magyarok ugyanúgy támogatjuk Belarusz harcát a függetlenségért, mint minszki barátaink.
Kiemeltem, hogy Kelet-Európa kommunista és munkáspártjainak össze kell fogniuk a béke érdekében. Alekszej Szokol, a Belarusz Kommunista Párt vezetője egyetértett velem. Háború van, ennek következményei az egyes országokban is érződnek. A kommunista és munkáspártok havannai világtalálkozója előtt össze kell hangolni a kelet- és közép-európai pártok álláspontját.
A képeken láttuk, hogy sor került váratlan találkozókra is. Valóban?
Ebben az időben járt Minszkben a Svájci Kommunista Párt delegációja is. Jöttek tájékozódni Kelet-Európa hangulatáról. A nyugat azt várja, hogy a kelet összeomlik a szankciók és a háború hatása alatt, de nem így néz ki a helyzet. A nyugatnak jobban kell félnie az összeomlástól – hangzott el a beszélgetésen.
Úgy tudjuk, hogy telefonon beszélt Genagyij Zjuganovval?
Valóban, telefonon megbeszélést folytattam Gennagyij Zjuganovval, az Oroszországi Föderáció Kommunista Pártjának elnökével. Elmondtam, hogy a Munkáspárt elítéli a NATO háborús döntéseit. Egyetértettünk abban, hogy fel kell ébreszteni Európa lakosait és szembefordítani őket a háborúval.
Ez a háború az orosz nép ellen is folyik – mondta Zjuganov. Nem csak két tőkés hatalom küzdelme ez. Az amerikaiak, a NATO az orosz népet is ki akarja írni a történelemformáló népek sorából.
Gennagyij Zjuganov elmondta, hogy az idén decemberben pártjuk nemzetközi találkozót rendez Moszkvában. Most lesz ugyanis a Szovjetunió megalakulásának 100. évfordulója. Most érezzük csak igazán, hogy milyen tragédia volt a Szovjetunió szétverése egész Európa számára.