„Álmodunk, dolgozunk, megpróbáljuk a lehetetlent lehetségessé tenni. A mi szemünk előtt továbbra is szocializmus van” – mondotta Miguel Díaz-Canel Bermúdez, a Kubai Kommunista Párt Központi Bizottságának első titkára, köztársasági elnök, a Kommunista és Munkáspártok XXII. Találkozójának zárónapján a Havannai Kongresszusi Palotában.
A marxizmus elméletét gyakorlattá kell változtatnunk. Az imperializmus elleni harc szervezett csapatot igényel, amely eszmeileg, politikailag felkészült a küldetésére – emelte ki.
Október 28-29-én került sor a Kommunista és Munkáspártok XXII. Találkozójára. 60 ország 78 pártjának 145 képviselője volt jelen, ami önmagában is jelezte a tanácskozás iránti érdeklődést. A Magyar Munkáspárt képviseletében Thürmer Gyula elnök vett részt.
A tanácskozás egyhangú döntéssel zárónyilatkozatot fogadott el, és jóváhagyta a mozgalom feladatait a következő esztendőre.
A küldöttek megválasztották a mozgalom Munkacsoportját, amelynek feladata a következő tanácskozás előkészítése, a mozgalom fejlődésének elősegítése. A Magyar Munkáspárt ismételten tagja lett a Munkacsoportnak.
Arra koncentráltunk, amiben egyetértünk
A tanácskozás jó munkát végzett – mondta Thürmer Gyula. Fennállt annak a veszélye, hogy a pártok közötti véleménykülönbségek felrobbantják a találkozót. Hála a kubai házigazdák bölcsességének, amellyel mindig azt keresték, ami összeköt bennünket, sikerült egy közös dokumentumot elfogadni. Ebben az van, amiben egyetértünk, de nincs benne számos kérdés, amiben viszont nincs egyetértés a pártok között.
Ilyen például az ukrajnai háború kérdése. A Görög KP és néhány más párt „két imperialista csoport küzdelméről” beszél. A többség viszont úgy véli, hogy ezt a háborút az USA és a NATO kezdte, és az amerikai világuralom megtartásáért.
A migráció ugyan bekerült a dokumentumba, de nem akartuk túlfeszíteni a húrt. Most a lényeg az egység megőrzése volt, és ezt sikerült elérni. Külön örülök annak, hogy sok párt támogatta a magyar javaslatokat a mozgalom megújítására, egy hatékony szervezet létrehozására – húzta alá a Munkáspárt elnöke.
A Munkáspártra odafigyelnek a mozgalomban. Tudják, hogy nehéz körülmények között dolgozunk, de dolgozunk, élünk, és mindig kitalálunk valamit, ami életben tart bennünket, és előre is visz – összegezte Thürmer Gyula.
A Munkáspárt elnökének beszéde a havannai tanácskozáson
Köszönjük a Kubai Kommunista Pártnak, hogy megszervezte a találkozónkat. Kívánjuk kubai barátainknak, hogy építsék fel az erős és fenntartható szocialista társadalmat. Ez közös érdekünk.
Óriási a felelősségünk. Olyan helyzetben vagyunk, amikor a világ dolgozó tömegei és elnyomott népei súlyos veszélynek vannak kitéve. Az USA és a NATO harmadik világháborúba sodorják a világot, atomháborúval fenyegetik az emberiséget.
Az emberek élni akarnak és kiutat keresnek. Ki tud hihető és életképes válaszokat adni? A tőke erői? A liberálisok, a konzervatívok? A szélsőjobb, a fasiszták?
Vagy mi, a világ marxista partjai? Ez tőlünk függ. Ez a mi felelősségünk.
Jelenleg sehol a világban nincs forradalmi helyzet. De a forradalmi helyzet létre jöhet. És lehet, hogy nagyon gyorsan.
Ismerjük a történelmet. A forradalmaknak megvan a maguk logikája. 1917-ben az emberek először a monarchia ellen keltek fel, aztán a liberális polgárság ellen fordultak, majd a szociáldemokraták ellen, aztán a katonai diktatúra ellen, és csak októberben indítottak általános támadást a tőke hatalma ellen.
Most az emberek tiltakoznak a drasztikus infláció és a szegénység fenyegető réme ellen. Egyre többen tiltakoznak a háború, az EU és a NATO ellen.
De ez még nem általános támadás a kapitalizmus ellen. A helyzet azonban gyorsan változhat és a népek küzdelme a tőkés rendszer elleni átfogó támadássá alakulhat.
A tanácskozáson részvevő pártok eltérő módon ítélik meg a háborút.
Mi úgy véljük, hogy ezt a háborút az USA és a NATO folytatja Oroszország és Kína ellen. A céljuk az, hogy a liberális globalizmus uralkodjon az egész világban.
Az ukrajnai háború átlépheti a szomszédos európai és közép-ázsiai országok határát. Az USA provokációi Tajvan körül, a feszültség fokozása a Koreai NDK-val szemben egyértelműen erre utal.
Gyakran hallunk kijelentéseket arról, hogy sor kerülhet atomfegyverek alkalmazására. Ez már nem csak Európát fenyegeti, hanem az egész emberiséget.
Világosan kell beszélnünk Kínáról is. Kína szocialista ország. Nincs jogunk megkérdőjelezni 96 millió kínai kommunista véleményét.
Nagyra értékeljük, hogy a Kínai Kommunista Part 20. Kongresszusa megerősítette a kínai nép azon kívánságát, hogy Kína a kínai sajátosságú szocializmus útján haladjon. A Magyar Munkáspárt támogatja a Kínai Kommunista párt politikáját.
A Munkáspárt ebben a szellemben végzi a munkáját. Tanítjuk tagjainkat azokra a módszerekre, amelyeket a forradalmi munka megkövetel. Ezért is megyünk az utcára, ahol igyekszünk az embereket meggyőzni.
Fejlesztjük a párt anyagi és logisztikai bázisát.
Új partnereket és szövetségeseket keresünk a tőke elleni küzdelemben és a háborúellenes harcban.
Keressük a nemzetközi együttműködés új lehetőségeit.
Fel kell tennünk önmagunknak egy kérdést: akarunk aktívabb szerepet játszani a világ átalakításában vagy nem akarunk? Ha igent mondunk, akkor sok mindenen változtatnunk kell.
Most a kommunista és munkáspártok 22. találkozóját tartjuk. Büszkék lehetünk történelmünkre. Az elmúlt harminc évben megvédtük a kommunista mozgalmat és lelkesítettük tagjainkat.
Büszkék lehetünk, de elégedettek nem. Van mozgalmunk, de nincs szervezetünk. A mai gyors változások, a forradalmi helyzet bekövetkezésének lehetősége pedig azt követelik, hogy legyen szervezetünk. Az évenkénti találkozók helyett gyakoribb véleménycsere kell, papírok gyártása helyett közös akciók, egy szóval: szervezet kell!
A mozgalom jövője a tét. Ha képesek vagyunk hatékony szervezetet teremteni, lehetőséget kapunk arra, hogy aktívabb szerepet játszunk a világpolitikában.
Ha nem hozunk létre szervezetet, elveszítjük a történelmi lehetőséget, hogy egy nagy lépést tegyünk a szocializmus megteremtése felé.
A következőket javasoljuk:
Bízzuk meg a következő Munkacsoportot, hogy dolgozza ki egy szervezet létrehozásának koncepcióját és terjessze a következő nemzetközi tanácskozás elé.
Bízzuk meg a Munkacsoportot, hogy már most térjen át a rendszeres konzultációkra.
A kubai elvtársak most demonstrálták, hogy a tanácskozásokat lehet az önfinanszírozás módszerével is folytatni. Az önfinanszírozásra való áttérés csökkentené a szervező pártokra háruló nyomást, és így több párt is tudna ilyen feladatot vállalni.
A mozgalomban kölcsönös bizalomra van szükség. El kell fogadnunk, hogy eltérő nemzeti körülmények között dolgozunk. Azokra a kérdésekre kell koncentrálni, amiben egyetértünk.
Sok kérdésben nem értünk egyet. De el kell tudnunk dönteni, hogy ki az ellenség és ki a barát.
A mi ellenségünk az USA és nem azok a pártok, amelyeknek más a véleménye az ukrajnai háborúról, mint nekünk.
A mi ellenségünk az európai nagytőke és nem azok a pártok, amelyek mást gondolnak az EU-ról vagy a migrációról.
A mi ellenségünk az antikommunizmus és nem azok a pártok, amelyek egy hatékony eszközt akarnak teremteni a tőke elleni harchoz.
Világos leszek: mi teljesíteni akarjuk történelmi küldetésünket. Ehhez hatékony nemzetközi együttműködésre van szükség. Mi készek vagyunk új lapot kezdeni.
Ha a mozgalmunk kereteiben nem tudunk hatékony megoldást találni, akkor az antiimperialista harc új eszközeit kell megtalálnunk.
Reméljük, hogy a kubai forradalom emléke arra ösztönöz mindenkit, hogy megtegyük a szükséges lépéseket történelmi küldetésünk teljesítése érdekében.
A tanácskozás záródokumentuma
- A kommunista és munkáspártok képviselői, akik részt vettek a kommunista pártok 2022. október 27–29-én Havannában (Kuba) tartott XXII. nemzetközi találkozóján, felhívják a figyelmet a világban végbemenő veszélyes változásokra, amelyek az emberiséget fenyegetik.
- Az imperializmus jelenlegi uralma igazságtalan és fenntarthatatlan nemzetközi rendet kényszerít ki, fokozza a kizsákmányolást és rontja a munkásosztály és a népek helyzetét, eszkalálódó ellenségeskedéseket és háborúkat hoz létre. Ez megnehezíti a nemzetközi problémák, például a Covid19-világjárvány megoldását. A szocialista országok, így Kuba közegészségügyi rendszerével és tudományos fejlődésével, megfelelően kezelte a járványt, ami rávilágít a szocializmus fölényére. A kommunisták egy új világrendet védenek, amely az ember ember általi kizsákmányolásának eltörlésén, az államok és a népek közötti kölcsönös előnyökkel járó kapcsolatokon, békén, a fenntartható fejlődésen, a társadalmi igények kielégítésén, a társadalmi igazságosságon és szolidaritáson alapul.
- Az imperializmus fokozódó agressziója és a folyamatban lévő geopolitikai átalakulások eredményeként új fegyverkezési versennyel, a NATO megerősítésével és bővítésével, új katonai szövetségek megjelenésével, a feszültségek és a háborús konfliktusok eszkalálásával kell szembenéznünk, mint például Ukrajnában, a fasizmus újjáéledésével a világ különböző régióiban, a „hidegháborúval”, a nukleáris holokauszt fenyegetésével stb., amit el kell utasítanunk.
- A kapitalizmus ragadozó jellege az egyenlőtlenségek növekedéséhez és a vagyon néhány kézben való koncentrációjához, a társadalmi kirekesztések és a migrációs hullámok fokozódásához vezet. Ezenkívül a kapitalizmus az élelmiszerválság elmélyüléséhez, a környezeti válság súlyosbodásához vezet, miközben egyre közelebb kerülünk ahhoz a ponthoz, ahonnan már nincs visszaút.
- A burzsoá politikai rendszer, amely védi a monopóliumok érdekeit és saját hasznára kezeli a kapitalizmus válságát, nyomással és erőszakkal próbálja ellenőrizni a munkavállalók és népek növekvő társadalmi elégedetlenségét.
- Az USA és szövetségesei hatalmának a hazai válság következtében a versenytársakkal szembeni fokozatos csökkenése megerősítette a kirekesztő és illegális szankciók politikájának válogatás nélküli alkalmazását, a kettős mérce, a fenyegetések és katonai beavatkozások, valamint az államok belügyeibe való beavatkozás politikáját. Az imperializmus a felforgató akciók nagy arzenálját bontja ki a nem hagyományos hadviselés terén. Többek közt a médiát használja azon kormányok ellen, amelyek nem engedelmeskednek.
- A globális munkásosztálynak a kizsákmányolás kapitalista rendszere elleni küzdelme megköveteli a kommunista és munkásmozgalom egységét, a társadalmi, népi és paraszti mozgalmakkal, valamint az őslakosok mozgalmaival együtt, hogy erősítsék az osztályharcot az imperialisták tervei ellen, és felépítsék a béke, az igazságosság és a társadalmi egyenlőség világát.
Az imperializmus azon kísérletével szemben, hogy korlátozza a munkások és népek küzdelmét, és aláássa az antiimperialista és forradalmi erők egységét és szolidaritását, a Havannában megrendezett XXII. Találkozón részvevő kommunista és munkáspártok egyetértenek a következőkben:
- Egyesíteni kell erőinket az imperializmus elleni küzdelem megerősítése érdekében, hozzájárulni a jelenlegi igazságtalan és antidemokratikus nemzetközi rend megváltoztatásához, amelyet a kapitalista érdekek uralnak, a békén, a fenntartható fejlődésen, a társadalmi igazságosságon és a szolidaritáson alapuló nemzetközi rend javára, hogy kikövezzék az utat a szocialista társadalom építéséhez.
- Követeljük meg a népek szabad önrendelkezésének, a függetlenségnek, a szuverenitásnak és az államok belső ügyeibe való be nem avatkozás elveinek tiszteletben tartását, valamint a népek törvényes jogát a békére és a saját fejlődési útjuk megválasztására.
- Kategorikusan elutasítjuk az imperialista háborúkat, az erőszakkal való fenyegetést a nemzetközi kapcsolatokban, és támogatjuk a békéért folytatott küzdelmet. Fokozzuk az internacionalista fellépést és a szolidaritást azáltal, hogy védjük a népek közös érdekeit a burzsoáziával szemben.
- Mozgósítani kell a tömegeket, hogy elítéljék és elutasítsák a fegyverkezési versenyt és az általa létrehozott hatalmas megszorításokat a szociális alapokban. Fel kell lépni a nukleáris fegyverek, a külföldi katonai bázisok elterjedése ellen, a NATO ellen, és annak terve ellen, hogy világszervezetté váljon.
- Küzdünk az antikommunista, reakciós, nacionalista és fasiszta erők újjáéledése elleni a világ különböző régióiban, amelyek fokozzák az erőszakot, az idegengyűlöletet, a rasszizmust és a politikai, ideológiai, társadalmi, faji, vallási és nemi intoleranciát, és etnikai konfliktusokat szítanak.
- Erősítjük a szolidaritást azokkal a népekkel, amelyek ellenállnak az imperializmus beavatkozásainak és támadásainak, és elutasítják a blokádok, szankciók, kényszerítő egyoldalú intézkedések és kettős mérce politikáját, amely a kormányok és népek elleni nyomásgyakorlás és zsarolás eszköze.
- Feladatunk a marxizmus-leninizmus védelme és terjesztése. Fellépünk az imperializmus ideológiai és kulturális támadása ellen, amelynek célja, hogy legitimálja a tömegek tudatában a kapitalista rendszer igazságtalanságait, rágalmazza a szocializmust és a kommunizmust, és elpusztítsa nemzeteink kulturális identitását.
- Elszántan erősítenünk kell a népek igazságos és felszabadító küzdelmét, vállaljuk a szolidaritást a munkásokkal, a parasztokkal, az ifjúsággal és a nőszervezetekkel a kapitalizmussal szembeni jogaik védelme érdekében. Kiállunk a menekültek, az imperialista háborúk és beavatkozások áldozatai mellett.
- Elítéljük a kapitalista profiton alapuló fejlődési modelleket, folytatjuk a küzdelmet ellenük. Fellépünk minden ellen, ami tönkreteszi a környezetet, és veszélyezteti az ökoszisztémák és az emberi faj túlélését.
- Erősítjük a nemzetközi kommunista és munkásmozgalom egységét, a találkozón jóváhagyott közös cselekvési terv végrehajtásával. Támogatjuk az imperializmus uralma elleni társadalmi és népi mozgalmakat, a munkavállalók és népek érdekeinek védelmére, a forradalmi átalakulásokra, a kapitalizmus megdöntésére és a szocializmus építésére irányuló küzdelem fokozására.
A munkásosztály élcsapatának összehangolt erőfeszítésével, valamint a társadalmi, népi, demokratikus szervezetekkel és erőkkel, a női emancipáció szervezeteivel együtt képesek leszünk legyőzni a kapitalizmust, mint pusztító globális rendszert, amelynek nincs jövője, és valódi forradalmi átalakulást érhetünk el.
Köszönetet mondunk a Kubai Kommunista Pártnak, forradalmi kormányának és népének a XXII. találkozó megszervezéséhez való hozzájárulásukért, a résztvevőknek adott meleg fogadtatásért.
Ismét megerősítjük szolidaritásunkat és támogatásunkat a kubai nép igazságos ügye, valamint a több mint 60 éve tartó igazságtalan, bűnös gazdasági, kereskedelmi és pénzügyi blokád azonnali és feltétel nélküli feloldásáért folytatott küzdelmük iránt. Követeljük, hogy az Egyesült Államok kormánya távolítsa el Kubát a terrorizmust támogató országok listájáról.
Tisztelettel adózunk a kubai forradalom történelmi vezetője, Fidel Castro Ruz örökségének. Megbecsülésünket fejezzük ki Raúl Castro Ruz hadseregtábornoknak. A forradalmi nemzedék tanításai segítik az utódok munkáját és harcát melyet a Kubai Kommunista Párt első titkára és a Kubai Köztársaság elnöke, Miguel Dias-Canel Bermúdez vezet.
Mindez örök inspirációs forrást jelent a népek valódi és végleges emancipációjáért folytatott küzdelemhez, a szocialista társadalom, a függetlenség és a szolidaritás építése felé vezető úton.
Egyesülve az imperializmus és a kapitalizmus elleni küzdelemben! Éljen a szocializmus!