„Elmozdították az elnököt Peruban és eddigi helyettesét iktatták be ideiglenesen a helyébe. Dina Boluarte az első női államfő a dél-amerikai országban.
A törvényhozás tavaly július óta már kétszer is megpróbálta leváltani Pedro Castillót, aki a mostani, utolsó kísérletet a nap folyamán még úgy próbálta megakadályozni, hogy bejelentette, feloszlatja a törvényhozást és szükségkormányt vezet be. A kongresszus ennek ellenére lefolytatta az eljárást és elsöprő többséggel – 101 igen szavazat, 6 nem szavazat és tíz tartózkodás mellett – elmozdította helyéből Castillót.
A politikust nem sokkal később őrizetbe is vették. A rendőrség felvételeket tett közzé a kihallgatásáról. A perui ügyészség hat ügyben vizsgálódik ellene, többségében korrupciós bűncselekményekkel gyanúsítják.
A most elmozdított elnök és a kongresszus között azóta van hatalmi harc, hogy a perui főügyész feljelentés tett a politikus ellen. Ebben azt állította, hogy családja és közvetlen környezete részvételével Castillo közbeszerzéseket osztogat súlyos pénzekért cserébe.
A perui alkotmány értelmében az elnök elmozdítása esetén helyettese veszi át az államügyeket. Hivatali esküje letétele után Dina Boluarte kijelentette, hogy első intézkedései között szerepel majd a korrupció elleni fellépés.
Több latin-amerikai ország aggódik
„A perui kongresszus lépése következtében Castillo már volt elnök. A demokratikus rendszerek méltósága világszerte abban rejlik, hogy korrigálni tudják magukat. Továbbra is szorosan figyeljük az eseményeket, amelyek igen gyorsan követik egymást, de úgy tűnik, a perui kongresszus korrekciós intézkedéseket hozott azzal, hogy alkotmányos vádeljárással menesztette az elnököt” – mondta az amerikai szóvivő, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok: „a perui nép óhajainak és reményeinek megfelelően fog eljárni”.
Argentína „mély aggodalmát” fejezte ki a perui politikai válság miatt – írta Twitter-üzenetében az argentin külügyminisztérium. A peronista Alberto Fernández kormánya egyúttal felszólított minden politikai és társadalmi szereplőt a demokratikus intézmények és az emberi jogok megóvására.
Costa Rica külügyminisztériuma azt közölte, hogy az ország kormánya „mélységesen sajnálja Pedro Castillo perui elnöknek a kongresszus feloszlatására és az alkotmányozó nemzetgyűlés kiírására vonatkozó döntését, mert ez az alkotmányos rend törését jelenti”. Costa Rica a demokratikus hagyományát tisztelve a törvényes rend azonnali helyreállítását, valamint a politikai és állampolgári jogok szavatolását követeli Peruban – áll a közleményben.
A chilei kormány „mélységes sajnálkozását” fejezte ki a perui helyzet miatt, és ezzel együtt az emberi jogok és az alapvető szabadságjogot tiszteletben tartását szorgalmazta – derül ki a santiagói külügyminisztérium közleményéből.
A kolumbiai kormány a párbeszéd folytatását szorgalmazta valamennyi politikai szereplővel a demokrácia megóvása érdekében.
A perui belpolitikai válság miatt elhalasztja a december 14-re tervezett limai csúcstalálkozóját a Csendes-óceáni Szövetség – jelentette be szerdán Twitter-üzenetben Marcelo Ebrard, a latin-amerikai kereskedelmi tömörülés soros elnökének, Mexikónak a külügyminisztere.”
Címlap fotó: AP Photo
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.