Az első olyan háború a történelemben, ami az ellenfelek szoros összmunkáját és katonáik cseréjét követeli meg
1945-90 között, a hidegháború idején a nemzetközi rend a szovjet blokk és a Nyugat katonai egyensúlyára épült. A két rendszer meg tudta kötni a legfontosabb egyezményeket, és nagyjából egyenlő, arányos és ellenőrizhető erőket halmozott fel. Ennek mintegy felét ma is birtokolja a poszt-szovjet Oroszország.
Viszont az új fronton, az MI-háborúban Oroszország beszorult saját korlátai közé. Az ország nem szívesen fogad be külföldi fejlesztéseket és gyanakodva kezeli azok alkotóit.
**
A nyugati technológiai függés kritikussá vált Oroszország számára**
Ennél is nagyobb hátrányt jelent, hogy saját digitális kapacitásait főként olyan katonai célokra pazarolja el, mint az önjáró tüzérségi eszközök, a legénység nélküli helikopterek, a különféle drónok és a nagy hatótávolságú csapásmérő eszközök.
Az elnök erőltetett fejlesztéseket vár el, és a következő évtizedet ennek jegyében akarja eltölteni.
A pénzügyi tervezés, az egészségügy vagy a vállalatszervezés terén viszont nem nagyon hallani orosz fejlesztésekről. A ma már ósdinak számító felfogás a katonai téren is tovább él.
Ezt támasztotta alá 2022-ben Alekszej Sergeantov altábornagy, a hadtudományok doktora, amikor az írta, hogy „általánosságban elmondható, hogy az Oroszországot érő katonai fenyegetések közép- és hosszú távon növekedni fognak. Oroszország különféle léptékű katonai konfliktusokba keveredhet, beleértve az atomfegyverek alkalmazását is”.
Ez a megközelítés továbbra is a fizikai erő alkalmazásának iskoláját képviseli, de nem a modern (hibrid) hadvezetési gondolkodást. A katonai elemzők gyakran fel is hozzák, hogy Oroszország ukrajnai kudarcai jórészt a sokrétű hadviselés hiányából erednek.