„Megkezdte a kivonulást Nigerből a francia hadsereg első alakulata. Emmanuel Macron francia elnök szeptember végén jelentette be, hogy az év végéig kivonják Franciaország katonai kontingensét Nigerből, ahol júliusban a hadsereg átvette a hatalmat, megbuktatva a demokratikusan megválasztott Mohamed Bazoum elnököt.
Az első katonai konvojok már a hétvégén elhagyták az ország északnyugati részén található bázisokat a főváros, Niamey irányába, egyúttal ellátmányt vittek az északnyugati támaszpontokra, ahol megcsappantak az ivóvíz-, az élelmiszer- és az üzemanyagkészletek.
Az északnyugat-nigeri támaszpontokon jelenleg mintegy 400 francia katonát állomásoztatnak, míg Niameyben hozzávetőleg ezret egy terrorellenes művelet keretében.
A tájékoztatás szerint az elsőbbséget élvező francia katonákat már Niameybe szállították, viszont egyelőre nem világos, hogy miként hagyhatják el Nigert, ugyanis a junta Benin és Nigéria felé lezáratta a szárazföldi határokat, illetve nem enged be sem polgári, sem katonai repülőgépeket az ország légterébe, csak különleges engedéllyel.
Algéria, Burkina Faso, Líbia, Mali és Csád felé azonban már megnyitották a határokat. Csád fővárosában, N’Djamenában található a Száhel-övezetben állomásozó francia csapatok parancsnoksága. A nigeri junta egyben arról biztosította Párizst, hogy a francia csapatkivonás „biztonságosan, és a nigeri hadsereg kíséretével fog” megvalósulni.
Nincs több amerikai támogatás Nigernek
Az Egyesült Államok közben úgy döntött, felfüggeszt minden fejlesztési támogatást Niger kormánya számára, miután hivatalosan katonai hatalomátvételnek minősítette az afrikai országban nyáron történteket.
Az amerikai külügyminisztérium közleménye emlékeztet arra, hogy augusztus elején már döntés született egyes támogatási programok felfüggesztéséről, mintegy 200 millió dollár értékben, amit most kiegészít továbbiakkal, így közlekedésfejlesztési támogatásokkal, és a Millenium Challenge Corporation amerikai szövetségi fejlesztési szervezet minden forrását is leállítja.
A washingtoni bejelentés hangsúlyozza, hogy az intézkedés nem vonatkozik életmentő humanitárius segélyekre, élelmiszerekre, valamint egészségügyi segítségnyújtásra. Arra is felhívja a figyelmet, hogy az Egyesült Államok változatlanul együttműködik a térségi kormányokkal, hogy a Nyugat-Afrikát érintő közös érdekeket érvényesíteni tudják, Nigert érintően is.
Az amerikai külügyminisztérium közleménye szerint a fejlesztési támogatások folytatásának feltétele Niger számára a demokratikus kormányzás helyreállítása gyorsan és hiteles időtávon belül.
Az amerikai kormány továbbra is követeli Mohamed Bazoum elnök és családjának szabadon bocsátását, ahogy a katonai hatalomátvétel során őrizetbe vett minden további ember elengedését is.
Az Egyesült Államok az elnök és családjának őrizetbevétele után diplomáciai lépéseket tett, de változatlanul az országban tartózkodik mintegy 1000 amerikai katona. Niger az Egyesült Államok fontos partnere volt a terrorizmusellenes fellépésben a nyugat-afrikai térségben.”
Címlap fotó: © Sam Mednick/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.
Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.