„Klímaváltozás, túl sok szabályzó
Baranya mezőgazdaságára kihívásokkal teli esztendő vár: a klímaváltozás miatt kiszámíthatatlan időjárás és az Európai Unió által előírt megnövekedett adminisztráció mellett az agrártámogatások – uniós vezetők által belengetett – elvétele is bizonytalanságot okoz. Minderről a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Baranya vármegyei elnöke beszélt lapunknak.
Rittlinger Józsefet a Baranya agrárágazatának idei évre vonatkozó várakozásairól és az esetlegesen már látható nehézségekről kérdezte a Dunántúli Napló.
Baranya gazdálkodói számára kihívásokkal teli évre számíthatnak.
Fotó: Laufer László
A kamarai vezető azzal kezdte, hogy a harminc évvel ezelőttihez képest többszörösére nőtt az ágazati szabályzók száma, ami elsősorban az EU agrárdirektíváinak köszönhető. Rittliner József ezekkel kapcsolatban reményének adott hangot, hogy az unió nem nehezíti további szabályokkal a gazdálkodók tevékenységét.
– Harminc évvel ezelőtt is termeltünk egészséges élelmiszereket, most ezzel a sok szabályzóval nem biztos, hogy ugyanazt a minőséget tudjuk
– fogalmazott, majd elsőre meglepőnek ható kijelentését azzal magyarázta, hogy egyes növényvédő szerek kivonása miatt még többet kell permetezniük a gazdálkodóknak. Rittlinger József ezen a ponton megemlítette a föld adás-vétellel, vagy -bérlettel kapcsolatos bonyolult adminisztrációt is, de álláspontja szerint ugyanez vonatkozik a területalapú támogatások igénylésére és a pályázatokra is.
A NAK Baranya vármegyei elnöke szerint az utóbbi években az unióban elsősorban a zöldeknek köszönhetően egyfajta gazdálkodásellenes hangulat alakult ki, ami tovább nehezíti a magyar agrárágazat helyzetét. Rittlinger József szerint sok esetben az EU zöldítési törekvései inkább károkat okoztak, minthogy elérték volna természetvédelmi céljaikat.
Erre példaként említette, hogy korábban a vármegyében 20-21 ezer hektáron termeltek repcét, a kultúrnövényt jelenleg alig ötezer hektáron vetik csupán Baranyában. A zöldítési direktívák miatt pihentetni kénytelen területekhez 60 napig nem nyúlhattak hozzá a gazdák. Nem lehetett talajmunkákat, növényvédelmet, bogárvédelmet végezni e területeken, ami magával hozta a kártevők elszaporodását. A zöldítési politika ráadásul a méhészeknek is kárt okozott – részletezte Rittlinger József, aki szerint az uniós vezetők kihagyják a gazdálkodókat ezekből a döntésekből.
A NAK vármegyei elnöke szerint egész Magyarországon és Baranyában is megnehezíti a gazdálkodást az ukrajnai helyzet. Úgy vélte, ha az országot felveszik az európai közösségbe, akkor kevesebb támogatás fog jutni a magyar agrárszektornak, ami miatt az egész magyar ágazat „fel fog borulni”, sokan kénytelenek lesznek felhagyni a termeléssel.
Másik égető kérdés a területalapú támogatások ügye, amellyel kapcsolatban a NAK országos elnöke tartott sajtótájékoztatót december végén Pécsen. Akkori tudósításunk szerint amennyiben a formálódó egyes európai uniós elképzeléseknek megfelelően kivezetik a mezőgazdaságban a területalapú támogatásokat, 162 ezer magyar család évente 550 milliárd forinttól esne el, csak Baranya tekintetében ez az összeg 37 milliárd forint lenne.
Baranya a klímaváltozás fókuszában
Rittlinger József kitért arra is, hogy a klímaváltozás kiszámíthatatlan időjárás is számtalan bizonytalanságot okoz. Példaként említette, hogy a hosszú távú prognózisok annyira megbízhatatlanok, hogy az egyik aszályos, a másik pedig csapadékban kifejezetten gazdag esztendőt vetít előre.
A kamarai vezető beszámolt arról is, hogy 2025 a fejlesztési pályázatokról is fog szólni, év végéig a gazdálkodók részére számos ilyen lehetőség nyílik meg. Mint felhívta a figyelmet rá, Baranya ezekben a pályázatokban országosan az élen jár, ugyanis a vármegyében működött eddig is a legtöbb, a gazdálkodáshoz használt precíziós- és okoseszköz.
Rittlinger József egyúttal hangsúlyozta, hogy a kamara továbbra is segít abban, hogy a Baranya gazdálkodói továbbra is hatékonyan tudjanak válaszolni ezen kihívásokra. A szervezet egyébként minden járásban rendez fórumot, amely eseményeken a helyi gazdálkodók első kézből kaphatnak választ a felmerült kérdésekre.”
Fotó: Laufer László
Eredeti írás: