
„Retro életérzés
Volt egy hely Szekszárdon, ahol a péntek esték szó szerint felrobbantak, ahol a techno és a nosztalgia éjszakánként tökéletesen megfértek egymás mellett, és ahol egy ingyenes buszjárat is gondoskodott róla, hogy senki ne maradjon ki a buliból. Ez volt a Titanic disco, Szekszárd legendás szórakozóhelye.
A Titanic disco volt a ’90-es évek egyik legikonikusabb szórakozóhelye Szekszárdon, ahol a bulizók minden szerdán, pénteken és szombaton hajnalig rophatták a táncot. A helyet ingyenes buszjáratok szolgálták ki, világbajnoki helyezett DJ keverte a zenéket, és még Rákay Philip is dolgozott itt egy ideig, mint programfelelős. A Titanic disco végül nem a vendégek hiánya, hanem hatósági pecsét miatt zárt be.
Titanic disco, ahol minden péntek és szombat más dimenzió volt
A Titanic disco 1994-ben nyitotta meg kapuit a Csatári torokban, és gyorsan a legismertebb szórakozóhely lett. Egyik arca Rákay Philip volt, aki egy ideig a programokat szervezte, míg a zenei kínálatért DJ Fett (Krámer Ádám), a disco világbajnokság harmadik helyezettje felelt. Minden szerdán RAP & TECHNO őrület hajnalig, péntekenként DISCO-MÁMOR, szombaton pedig a NOSZTALGIA bulik hódítottak. Ezeket az akkori Szekszárdi Rádió bemondói vezették, és olyan vendégfellépők fűszerezték az estéket, mint Marosi Lajos „Lala”. A hely különlegessége volt az ingyenes buszjárat is, ami a Garay térről és az Újvárosi ABC-től hozta a bulizni vágyókat, majd hajnali négyig folyamatosan fuvarozta haza a vendéget. A szórakozóhely koncepciója az volt, hogy minden korosztály számára tartalmas kikapcsolódást nyújtson. Nem véletlen, hogy a nyitónapon Szekszárd egykori polgármestere, Kocsis Imre Antal is jelen volt, aki ezt mondta akkor: Sokan vagyunk, akik korunknál fogva nem érdeklődünk már a disco iránt, ugyanakkor remélem, hogy e falak között mind több korosztály talál érdeklődésére számot tartó programot.

Fotó: facebook/Szekszárdi Időkapszula
A Szekszárdi Időkapszula facebook csoportban mindig érdemes szétnézni. Néhány napja a Titanic Disco-ról dobtak fel fotókat, a kommentek pedig természetesen elkezdtek záporozni. A csoportot üzemeltető moderátor is megosztott egy emléket: Egyszer megnyertem egy táncversenyt, pedig csak a kijáratot kerestem– írja. Egy másik hozzászóló pedig ezt fűzte hozzá: A mellette lévő 10 emeletesben laktam. Nem zavart, mert mindig ott voltam– osztotta meg a bulizós emlékeit. A hely annyira ikonikus volt, hogy sokak számára a hétvége egyet jelentett a Titanic-látogatással. A disco után gyalog a pályaudvarig, az első reggeli busszal haza, ezek a pillanatok örökre beégtek a környéken lakó fiatalság emlékezetébe. De nemcsak a zenéről és a bulikról szólt a Titanic. Itt születtek barátságok, szerelmek, és itt felejtették el a hétköznapok gondjait az embereket.
Miért süllyedt el a Titanic?
Bármennyire is fénykorát élte a Titanic, 1999-ben bezárták, és nem az üzlet hanyatlása miatt. A szórakozóhely az ott lakók nyugalmát zavarta, és a folyamatos panaszok végül elérték céljukat: a Titanicot végleg bezárták. Palásti Lajos, a hely üzemeltetője egy külföldi út közepén értesült róla, hogy a Titanic végleg lehúzta a rolót. Aznap este még javában dübörgött a zene, majd hajnali fél háromkor a hatóságok végleg leállították a bulit.

Forrás: Szekszárdi Időkapszula/Tóris Tímea fotója
Az 1999 novemberében az önkormányzat úgy döntött, hogy este 10 és reggel 6 óra között nem működhet a disco, ezzel pedig lényegében ellehetetlenítették az éjszakai bulikat. A tulajdonos, Vaszari József bejelentette a hely végleges bezárását, de egy későbbi új üzemeltető próbálta feltámasztani a szórakozóhelyet. A Titanic Club Rt. működési engedélyt kért a helyre, amit az önkormányzat azzal a feltétellel adott meg, hogy este 10 és reggel 8 között nem használhatnak hangosító berendezést. Ez a döntés teljesen ellehetetlenítette a szórakozóhely működését, de az új üzemeltetők ennek ellenére plakátokon hirdették meg az újranyitást. Szekszárd akkori jegyzője az engedély nélküli üzletnyitást végül megtiltotta, és dr. Samu Lajos, a műszaki iroda igazgatási csoportjának vezetője 2000 novemberében hatósági pecsétet helyezett el a Titanic bejáratán, ezzel végleg lezárva a hely történetét. A Titanic disco legendája azóta is él a szekszárdiak emlékezetében. Egy biztos, bármekkorát is változott a világ az elmúlt 20-30 évben, egy igazán jó buli emléke soha nem süllyedhet el.”
Eredeti írás: BALOGH ÉVA