
„Olykor előny, a legtöbb esetben viszont hátrány a vármegye szélén élni. Több somogyi településről is nehezen lehet eljutni a nagyobb városokba. Az ügyintézéshez, orvosi ellátáshoz több tíz kilométert kell utazni a helyieknek.
Több mint tíz évvel ezelőtt, pontosan 2013. január elsején csatolták Balatonvilágost Somogyhoz. A vármegye északkeleti csücskében fekvő település addig Veszprémhez tartozott, a helyiek azonban már régóta szerettek volna megyét váltani a könnyebb ügyintézés miatt is. Takács Károly Béla Balatonvilágos polgármestere érdeklődésünkre elmondta, akkoriban ő még csak helyi lakos volt és a megyeváltással kapcsolatban kiírt helyi népszavazást nem támogatta. A település vezetője kiemelte, a váltás egyik pozitívuma talán, hogy kormányhivatali ügyekben nem kell a 35 kilométerre fekvő Veszprémbe utazniuk, elég a 14 kilométerre lévő Siófokra menniük. Bár emiatt sem kellene feltétlenül autóba ülni, mert havonta egyszer begurul a faluba a kormányablak busz, és helyben el lehet intézni az ügyeket.
– Az orvosi ellátás szempontjából jobb lett volna, ha maradunk Veszprém vármegyében – mondta Takács Károly Béla. – Sajnos szinte minden orvosi ellátás miatt Kaposvárra kell mennünk. Ez 100 kilométer oda és ugyanennyi vissza. A településünk eléggé elöregedőben van, és nagy terhet ró az önkormányzatra az, hogy a helyiek megfelelő ellátáshoz jussanak. Akinek a családja nem tudja megoldani azt, hogy idős hozzátartozója eljusson Kaposvárra, elvisszük falubusszal – tette hozzá Takács Károly Béla.
Ügyintézés Nagykanizsán? Van, ami lehetséges
A zalai vármegyehatár előtti, utolsó somogyi faluban, Pogányszentpéteren is bosszankodnak alkalmanként a helyiek. Flinger Tamás a falu polgármestere hírportálunknak elmondta, bevásárlás és munkalehetőség miatt szerencsések, hogy 13 kilométerre van Nagykanizsa, ügyeket intézni azonban nem igazán tudnak a zalai városban.
– Földhivatali ügyek miatt a több mint 40 kilométerre fekvő Nagyatádra kell utaznunk – emelte ki a polgármester. – Építésügyi hatóság 50 kilométerre található Marcaliban. Kormányhivatali ügyet tudunk Nagykanizsán is intézni szerencsére. Azt gondolom, hogy mindenféle ügyintézésnek, legyen az hivatali vagy egészségügyi, úgy kellene működni mint a kormányablaknak. Bármelyik városban fogadják az embert, függetlenül attól, hogy melyik vármegyében él – tette hozzá a polgármester.
Flinger Tamás arról is beszélt, sürgősségi betegellátásra és több szakrendelésre is mehetnek Nagykanizsára, fogorvosi ügyeletre viszont Kaposvárig kell utazniuk. A pécsi és kaposvári buszközlekedés hétköznap kiváló, hétvégén valamelyest ritkább.”
Eredeti írás: MAROSI GÁBOR