
„A Sió-csatorna mentén fekvő földek gazdáinak idén is nehéz dolguk van. A rendkívüli szárazság miatt a talajban száz milliméternyi csapadék hiányzik, ami a mezőgazdasági termelést is veszélyezteti. A Vizet a tájba program nem csupán vízgazdálkodási megoldásokat jelent, hanem egy komplex alkalmazkodási stratégiát, amely jövő vízellátásának és mezőgazdaságának alapja lehet.
Idén már kora tavasszal is gondot okoz a szárazság Siófok környékén. – Legalább 100 milliméter csapadék hiányzik a földeken. Télen alig volt valami hó vagy eső, azt is gyorsan kiszárította a szél. A Hidegvölgyi-vízfolyás keresztülhalad a földjeimen, de most teljesen kiszáradt – mondta Kersák György siófoki földtulajdonos, akinek a Sió-csatorna mentén terülnek el a birtokai.
Víz megtartása a szárazság ellen
Kersák György elmondta, korábban többször is felmerült, hogy a víz megtartása érdekében valamilyen rendszert kellene kialakítani a Sió-csatorna menti befolyóknál. Ezeket a kis árkokat szabályozható zsiliprendszerekkel lehetne ellátni, ami a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás lenne. – A talajnak van egy kapilláris hatása, vagyis ha a Sió-csatornában magasabb a vízszint, akkor a mellette fekvő földek is több nedvességet tudnak megőrizni. Ha a befolyó csatornák végén kis duzzasztókat alakítanánk ki, akkor ezek az árkok nem azonnal vezetnék el a vizet, hanem visszatartanák, így a földek is hosszabb ideig nedvesek maradnának.
Ez nem öntözést jelentene, hanem természetes szivárgó vízzel lehetne nedvesen tartani a területeket
– mondta Kersák György, majd hozzátette, a Sió-csatorna több befolyó vizet is összegyűjt, amelyek mind fontos szerepet játszhatnának a vízmegtartásban: a Hidegvölgyi-vízfolyás mellett a Siójut és Balatonszabadi felől érkező vizeket, a Koppány irányából érkező árkok vizeit, vagy a Gamásza felő érkező árokrendszer vizeit, amelyek Somogy területéről mind a Sióba ömlenek.
– Szó volt arról is, a Sió-csatornát egészen Szekszárdig víztározóvá alakítanák. Ehhez négy ponton zsilipekkel duzzasztanák fel a vizet, így maga a meder szolgálna tározóként. Emellett lehetőség lenne arra is, hogy a vizet szivattyúkkal visszaemeljék – ismertette Kersák György.
Vizet a tájba programra várják a gazdák jelentkezését
Nemrég elindult a Vizet a tájba nevű program, amelyhez létrehoztak egy online felületet.
Itt a földtulajdonosok önként jelentkezhetnek, ha szeretnék a saját földjeiket vízzel elárasztani, hogy ezzel ellensúlyozzák a kiszáradást.
A gazdák jelentkezése után az Országos Vízügyi Főigazgatóság szakemberei – egyeztetve az agráriummal és a természetvédelemmel – mérlegelik a vízvisszatartás lehetőségét, és ha adottak a feltételek, akkor meg is valósítják azt.
Feldman Zsolt államtitkár közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy a mezőgazdasági területek vízjogi engedéllyel történő időszakos elárasztásával ideiglenesen kivonható a művelés alól a föld, és ez nem jár az alaptámogatás megvonásával.
– Eddig évszázadokon át év elején a víz leeresztése volt a feladat, most már a megtartása. Az új mottó: vizet a tájba – mondta a V. Németh Zsolt az Energiaügyi Minisztérium államtitkára a nemrég felállított Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság első ülése után.”
Eredeti írás: KRAUSZ ANDREA