
Bízzuk szakemberre a munkát! Fotó: Nagy Béla
„Peren kívül?
A pécsi önkormányzat egy helyi vállalkozással kötött szerződés után kénytelen egyezkedni. Peren kívül próbálkoznak, de vajon ez a megoldás?
Márciusban derült ki, hogy Pécsen a Hársfa úton került bajba a pécsi önkormányzat, miután a korábbi helyszíntől másfél kilométerre, a Blaha Lujza utcához közel is épült egy gyalogátkelőhely. Ez utóbbi esetben viszont az ottani buszmegállót is át kellett telepíteni, ám ennek az lett a következménye, hogy jóval nagyobb zajhatásnak lettek kitéve az ott lakók, valamint sérült az ingatlanuk intimitása. Ezért peren kívüli egyezség keretében volt kénytelen az önkormányzat kiegyezni annak érdekében, hogy egy zajvédő falat húzzanak fel az érintett ingatlanhoz.

Forrás: Shutterstock
Ennél is súlyosabb ügy volt az, amikor a pécsi önkormányzat a Magyarürögi-vízfolyás rendezésére vonatkozó fejlesztése fuccsolt be. Hiába választották a vízfolyás rendezését elvégző kivitelezőt, az önkormányzat ténylegesen sosem adta meg a zöld utat a munka elvégzésre az északi területen. A helyiek már bőven a közbeszerzési eljárás előtt is jelezték, hogy nem értenek egyet a beruházással, még félezer aláírást is összegyűjtöttek. A városvezetők politikai okokból átterveztették a beruházást, majd pedig megpróbáltak a kivitelezővel kiegyezni, aki kárigénnyel lépett fel. Az önkormányzat végül 15 milliót kifizetett, pedig a cég lényegében nem végzett munkát a területen. Rendőrségi nyomozás is lett az ügyből és a közbeszerzési hatóság súlyos milliókra büntette az önkormányzatot.
A legfrissebb történet az, hogy több mint egy éven keresztül súlyos többletköltségeket kellett fizetnie a pécsi önkormányzatnak a Déli Ipari Parkban megvalósított fejlesztés következtében.
Újabb per, amit megúsznak?
A vállalkozó pályázati forrásból üzemcsarnok építésére kötött szerződést Péccsel, az önkormányzat szerint a kivitelező feladata nemcsak az építkezés volt, hanem az is, hogy egyeztessen minden érintett közműszolgáltatóval, és viselje a projekt időtartama alatt felmerülő közüzemi díjakat. Mivel az érintett ingatlan önkormányzati tulajdonban van, 2022 októberében a cég egyik munkavállalója meghatalmazást kapott arra, hogy az E.ON Dél-dunántúli Áramszolgáltató Zrt.-vel a pécsi önkormányzat nevében szerződést kössön.
Csakhogy 1100 kW üzemszerűen lekötött teljesítményt rögzítettek, amely havonta 1,46 millió forintba került. Ezt csak később tudták 87 kW-ra csökkenteni, viszont így is mindennek 17 milliós áramszámla lett a vége. Az önkormányzat májusban ugyanakkor peren kívüli egyezséget köthet, ami azt is jelzi, hogy az ügyben nem állapították meg a vállalkozás felelősségét teljes körűen – tudtuk meg városházi forrásból.”
Eredeti írás: bama.hu