
A kullancs kiszedése nem ördöngösség, csak meg kell tanulni néhány fontos alapszabályt Forrás: Shutterstock
„Az idegrendszert érinti
A szabadtéri programok, természetjárás közben főként tavasztól őszig gyakran találkozhatunk kullancsokkal. A kellemetlen vérszívók csaknem háromszáz betegséget terjesztenek, ám ezek közül az emberre csak néhány veszélyes. Hazánkban a két leggyakoribb a Lyme-kór és a vírusos agyvelő-, agyhártyagyulladás, ami a kullancsokhoz köthető.
Akár még két hét is eltelhet a két, nagyon magas lázzal járó időszak között. Ez a kullancs-encephalitis egyik legjellemzőbb tünete. A vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás a legsúlyosabb kullancs által terjesztett fertőzés, amit nemrégiben igazoltak egy Zala vármegyei 55 éves nőnél – írta a Zaol.hu
Kullancscsípés: az érintettek felénél nincs semmilyen tünet
A kullancscsípést követően szerencsére ritkán alakul ki a kullancs-encephalitis, amely kétfázisú megbetegedés. A lappangási idő általában egy hétre tehető, kivételes esetben egy hónap is lehet, mondta el érdeklődésünkre dr. Kovács Klára bátaszéki háziorvos. Az első fázisban, a lappangási idő után enyhe influenzaszerű tünetek – láz, fejfájás, végtagfájdalmak – lépnek fel. Néhány nap múlva a betegek több mint 50 százaléka további tünetek nélkül felépül anélkül, hogy tudná, milyen betegségen esett át.
A betegek kevésbé szerencsés részénél az első fázist követően, két hét elteltével a betegség második fázisa is kialakul. Magas lázzal jár és már kifejezett idegrendszeri tünetek – fejfájás, hányinger, hányás az agyhártyaizgalom jeleként, görcsök, remegés, izommerevség, bénulás, tudatzavar, eszméletvesztés – jelentkeznek. Mindez már egyértelműen a kullancs-encephalitisre, a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladásra utal. A betegséget agyvíz vizsgálatával diagnosztizálják, mondta a doktornő.

Forrás: Shutterstock
Érdemes a védőoltást is beadatni, majd az emlékeztetőt
A fertőzés megelőzésében segíthetnek a védőoltások, amit sajnos sokan nem kérnek Tolnában. Az alapimmunizálás 3 oltásból áll. Az első oltás után 1 hónap múlva kell beadni a második oltást, és ezt követően, 6 hónap múlva a harmadik oltást. Az első két dózist célszerű a téli hónapokban beadni, mert így tavaszra már kialakul a védettség. A hosszan tartó védettség biztosítása érdekében három-, illetve ötévente kell emlékeztető oltást beadni. Az oltás ellenére is fontos a kullancs mielőbbi, néhány órán belüli eltávolítása, mert egy másik betegséget, a Lyme-kórt is okozhatja.
Ha megtörtént a csípés, ne csavarjuk, ne nyomkodjuk
Csípés esetén legfontosabb tényező az időfaktor, hiszen minél tovább van a bőrünkben a kullancs, annál inkább nő a fertőzés veszélye. Éppen ezért időt vesztünk, ha a kullancs kiszedése miatt orvoshoz fordulunk, kivéve, ha nehezen vagy nem elérhető helyen, például a hallójáratban van a vérszívó.
Fontos, hogy eltávolításkor a kullancsnak csak a fejét szorítsuk meg a törzsének egyidejű összenyomása nélkül, mivel a kórokozók a kullancs belső szerveiben találhatóak, a nyomással viszont öklendezésre kényszerítjük az állatot, ami növeli a fertőzés kockázatát.
A csípésre tilos különböző olajokat, zsírokat, krémeket kenni, az eltávolítás után a csípés helyét fertőtlenítsük le, de ne használjunk szteroidos krémet. A kullancsok nem a fákról esnek ránk, hiszen a magasabb füves, bokros területeken élnek szívesen – mondta dr. Vörös Géza szekszárdi agrármérnök.”
Eredeti írás: MAUTHNER ILONA