
Rovarölő és gyomirtó szereket találtak sok magyar településen is a csapvízben Fotóillusztráció: MW
„Nyugtalanító, de nem veszélyes. Rovarölő és gyomirtó szereket találtak sok magyar településen is a csapvízben.
Nem könnyű tiszta vizet önteni a pohárba. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ legutóbbi ivóvízminőségi jelentése szerint egyre több mélységi felszín alatti vízzel ellátott ivóvíz-ellátórendszerben jelentkezik peszticidprobléma, köztük védettnek tudott nyersvizekben. Olyan peszticidek is kimutathatóak, amelyeket már több évtizede betiltottak. A peszticid elnevezés különféle rovarölő-, gyomirtó-, gombaölő-, algaölő- és rágcsálóölő szereket foglal magába.
Azonban peszticidek a határértéket meghaladó arányban csak néhány településen fordultak elő: Akasztón, Vasváron, Dunafalván és Küngösön, de országszerte több száz településen kimutatható volt a jelenlétük, határérték alatti mennyiségben. Glifozátot összesen 124 település ivóvízmintájában találtak, a határértéket ez a vegyszer csak Vasváron haladta meg.
A somogyi csapvíz biztonságos
Somogyban nincs ilyen probléma, erősítette meg Tóth István, kaposvári növényvédelmi szakmérnök, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara somogyi szervezetének tagja.
– A vízminőség teljes vertikumának biztonságáért a hazai vízügyi hatóság felel – szögezte le Tóth István. – A szakértőik ehhez abszolút precíz, eu-s szabvány szerinti laborhálózattal, mérési lehetőségekkel rendelkeznek. Teljes mértékben kizártnak tartom, hogy az emberi fogyasztásra alkalmas csapvízben akár a határértéket megközelítő gyomirtó és rovarölő hatóanyagot találjanak. Más a helyzet, ha helyi furású kutakból, víztározókból, patakokból vett öntözési vízből nyernek mintát. Ebben akár megtalálhatók lehetnek metabolitok bomlástermékei is. Viszont ami az Európai Unióban engedélyezett növényvédő szer készítmény, az nem lehet hosszan lebomló. Mára jelentős mértékben leszűkítették a melegvérűekre ható szerek használatát is, amivel elhárították a veszélyt.

Fotóillusztráció: MW
Nem mindenütt megfelelő minőségű, de az egészségre nem veszélyes
Magyarországon a háztartások 98 százalékában van vezetékes víz, azonban csak a települések 60 százalékán találni megfelelő minőségű az ivóvíz a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) vízhiginés laboratóriumának adatai alapján. Fontos kiemelni, hogy az indikátor- és biológiai vízminőségi jellemzők az egészséget nem károsító komponensek, határérték-túllépésük az emberi egészséget nem veszélyezteti. Az NNGYK az éves jelentésen túl is folyamatosan monitorozza az egyes településeken a vízminőséget és közzéteszi az aktuális adatokat.”
Eredeti írás: KOVÁCS GÁBOR LÁSZLÓ