
Hét éve került hazánkba ez a károkozó rovar Amerikából.
„Íme a jó tanácsunk
Viszonylag nem régen – hét éve – került hazánkba ez a károkozó rovar, Amerikából érkezett hajón Olaszország felől szállítmányokkal, mondta dr. Gabi Géza szekszárdi agrármérnök. Évente egy nemzedéke van, de a rajzása hosszú ideig eltart, a dióburok-fúrólégy, a fák réme hatalmas kárt okozott az elmúlt években.
Immár hetedik éve keseríti meg a termelők életét a dióburok-fúrólégy okozta kár. Most még csak május van, de nem árt időben felkészülni arra, mire lehet idén számítani. A diófák réme vajon idén is okozhat-e kárt? A kis zöld diók már a fa ágain vannak. Több olvasónk is kérte, írjuk meg, hogyan lehetne védekezni a kártevő ellen.

A diófák réme a dióburok-fúrólégy, most a talajban várakozik
Tolna vármegyében kétszáznegyven hektáron található dióültetvény a kiskertekben tartott néhány diófán felül. A nagyobb ültetvények elsősorban árutermelésre létesültek. Ezek termését csak akkor lehet megfelelő haszonnal értékesíteni, exportálni, ha az előírt minőségi elvárásoknak megfelelnek. Ez többek között csak akkor lehetséges, ha a diófát károsító betegségek ellen szakszerűen tudnak védekezni. Ehhez pedig nélkülözhetetlen a betegségek felismerése, mondta dr. Gabi Géza szekszárdi agrárszakmérnök.
A még zöld dióburokba petéznek, itt kelnek ki a nyüvek
A dióburok-fúrólégy július környékén jön elő a fák alatt lévő avarból, ahol áttelelt bábok formájában. A még zöld dióba petéznek, a kikelő nyüvek miatt pedig maga a dióbél megbarnul, ehetetlenné válik.
Tavaly az aszályos hőség miatt nem tudott olyan mennyiségben kikelni, mint előző évben, de a talajban elbújt tavalyi bábok sem pusztultak el, így elképzelhető – ha az időjárás kedvez neki – idén még nagyobb lesz a számuk a nyüveknek. Tavaly a hőség miatt volt gyengébb diótermés, idén – ha csapadékosabb és kicsit enyhébb lesz a meleg – viszont lehet, hogy a fúrólégy miatt.
– A nyár második felében, júliusban, augusztusban várható a rajzásuk és akkor okoznak kárt is azzal, hogy a zöld burokba befúrják magukat és ott elszaporodnak – mondta dr. Gabi Géza. A legyek jelenlétét leghatékonyabban július elején kihelyezett (minél magasabbra, a fák napos oldalára rakva) ragacslapokkal ellenőrizhetjük – tette hozzá.
Általában nem szokták a diófákat permetezni a gazdák, hiszen méretüknél fogva is nehéz megközelíteni ezeket, de akinek ültetvénye van és lekötött szerződése a termésre, az nem engedheti meg magának, hogy ne védekezzen a kártevők ellen. Két éve a termés 70–80 százalékát vitte el a fúrólégy.
Így lehet védekezni ellene, permetezéssel vagy talajfertőtlenítéssel
Van aki a talajfertőtlenítéssel próbálkozik, van aki a permetezést vállalja. Akármelyik módszert is választja, a lehullott termést folyamatosan fel kell szedni és meg kell semmisíteni. Ha valaki nem tudja folyamatosan felszedni a termést, akkor fóliát lehet a fa alá teríteni, és hetente eltávolítani a lehullott diót. Ma már drónokkal is lehet permetezni, ami segít a magas fáknál. A gazdaboltokban kaphatók megfelelő készítmények, melyekhez érdemes tenni csalogató hatású szert is. Legalább kétszer, háromszor érdemes a permetezést elvégezni júliusban, tíz naponta – javasolta a szakember.
Dr. Gabi Géza elmondta, jelenleg a talajban, úgy 60 centi mélyen várják a dióburok-légy lárvái, hogy kibújhassanak. A fák alját érdemes többször is permetezni rovarölő szerekkel, többek között Decisszel, Fendonával, Karatével, Mospilannal.”
Fotó:
Eredeti írás: MAUTHNER ILONA