
Ijesztőek tudnak lenni a fadongók Fotó: MW
„Magányos szárnyasok
Ahogy melegszik az idő, egyre több különös, zümmögő vendég jelenik meg a kertekben, parkokban. Ezek közé tartoznak a fadongók is, amelyek ijesztő külsejük ellenére békés viráglátogatók – de ha veszélyben érzik magukat, tudnak csípni, nem is kicsit.
A fadongók – különösen a kék fadongó (Xylocopa violacea) – első pillantásra ijesztőnek tűnhetnek: akár három centiméter hosszúak, erőteljes testalkatuk és zúgó repülésük sokakat megijeszt. Fémesen csillogó fekete testük és kékes-lilás árnyalatú szárnyaik valóságos látványosságot jelentenek a kertben. De mit érdemes tudni ezekről a titokzatos rovarokról?
Rengeteg a tévhit velük kapcsolatban
A legfontosabb tudnivaló, hogy ezek nem rajban élő rovarok. Magányos életmódot folytatnak, nincs kaptár, nincs közösség. A nőstények elhalt fákba rakják le a petéiket, és azokat virágporral töltik meg. Ezen nevelkednek fel a lárvák
– mondja Schmidt Zoltán kertrendező szakember, aki szerint sok tévhit kering a fadongókról.
A nőstény fadongó tavasszal bölcsőhelyet keres, amely leggyakrabban korhadt fák, kezeletlen gerendák vagy öreg kerítések belsejében található. Itt hosszú, akár 30 centiméteres járatokat rág a fába, és ezekbe helyezi el a petéit. Mindegyik petéhez egy-egy virágporból és nektárból készült táplálékpogácsát is készít, amit a kikelő lárvák elfogyasztanak.
A természet azonban nem kíméli a fadongókat sem: a fából készült bölcsőket gyakran felfedezik a harkályok, akik ügyesen feltörik a fa kérgét, és hozzáférnek a fejlődő lárvákhoz. Ennek ellenére sok fadongó túléli a telet, majd tavasszal bábozódik be, és nyárra válik teljesen kifejlett, repülő rovarrá.
Fájhat a fadongók csípése, de békések
Bár sokan félnek tőlük, ezek a rovarok békések, nem támadnak ok nélkül. Csak akkor csípnek, ha közvetlenül megfogjuk vagy zavarjuk őket. A fullánkjuk ugyan van, de nem keresik az alkalmat, hogy használják
– hívja fel a figyelmet Schmidt Zoltán.
A csípésük valóban fájdalmas lehet, hasonlóan egy darázscsípéshez, és duzzanattal járhat. Az allergiások számára különösen kockázatos lehet, de a legtöbb esetben nem okoz súlyosabb problémát.
A fadongók jelenléte tehát nem veszély, hanem inkább lehetőség arra, hogy közelebbről is megismerjük a természet egyik különleges, fémfényű lakóját. Ha hagyunk egy-egy korhadt farészt a kert sarkában, talán éppen nálunk talál bölcsőt magának egy újabb generáció.”
Eredeti írás: JUSZTIN LEVENTE