
Rózsa Dávid, az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatója örömmel nyugtázta, hogy egyre többen vesznek könyvet a kezükbe Fotó: Szepesi László
„Az igazgató ajándéka
Mátyás király híres könyvtárának egyik legszebb, leghíresebb kódexével, a Philostratos-corvina díszmásolatával gyarapodott pénteken Szekszárdon az Illyés Gyula Könyvtár. Az országot járva Tolnába jött, s ezt az aranyszegélyes könyvet, és még több, különlegesen értékes kötetet hozott Rózsa Dávid, az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatója és Bajnok Tamara, a Könyvtári Intézet osztályvezetője.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium tavaly ősszel Könyvtári kihívás címmel országos könyvtárhasználati és olvasást népszerűsítő pályázatot írt ki. Ezen 370 könyvtár indult. Köztük van Tolna vármegye hét könyvtára, így a vármegyei könyvtár, a bonyhádi városi könyvtár, vagy a harci, ahol művelődési ház együtt van a könyvtárral, illetve az alig négyszáz lelket számláló Bikácson lévő kistelepülési könyvtár is. Rózsa Dávid, az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatója elmondta, 2019-ig a könyvtárhasználati adatokban egy enyhe csökkenést láthattunk, amelyet a pandémia idején további erős zuhanás követett. Utána viszont emelkedtek az olvasói számok, változott a trend, egyre többen és többször vesznek kézbe könyvet az emberek.
Bár a digitális eszközök izgalmasak, egy többen fordulnak újból az analóg világ felé, mondta. Dinamikusan fejlődik a világon a könyvpiac, az előrejelzések szerint 2027-re meghaladja a százmilliárd dollárt. Az Egyesült Államokban és az Európai Unióban a nyomtatott könyv elsöprő fölényt élvez az elektronikus, az e-könyvek piacával szemben. Egyedül Kínában tapasztalható ezzel ellenkező helyzet.
Magyarországon a könyvtárak látogatottsága, a kölcsönzött könyvek száma is emelkedő tendenciát mutat. Ez az ősszel kiírt, május végén záródó pályázat pedig még tovább javítja a könyvtár használatban egyébként is megmutatkozó kedvező trendet.
A kisgyerekeseket szólítja meg az Országos Széchenyi Könyvtár
Országjárásuk során azt tapasztalták, hogy a résztvevő könyvtárak és könyvtárosok rendkívüli lelkesedéssel végzik munkájukat, s emelkedik a beiratkozottak száma, főleg a 14 éven aluliaké, akik az olvasás jövőjét jelentik. Többen vesznek részt könyvtári programokon, és ami talán a legfontosabb mutató, a kölcsönzött dokumentumok száma is emelkedik. Tavaly Magyarországon több mint 1,6 millióan használták rendszeresen a könyvtárakat, tizennyolcmillió könyvet kölcsönöztek, s ennek több mint tíz százalékát a kistelepülési könyvtárakban.
A főigazgató beszélt arról is, hogy a kisebb településeken is óriási igény van a könyvtári szolgáltatásokra. A könyvtárak ugyanis már nem egyszerűen csak kölcsönzők, hanem valódi közösségformáló és közösséget teremtő helyek, amelyek könyvtári programjaikkal, kimondottan kisgyerekeknek szóló meg családi programjaikkal vezetik el a felhasználóikat az olvasás kultúrájához. Említette, hogy ebben az Illyés Gyula Könyvtár is hosszú évek óta élen jár.
Több időt töltenek az új könyvtárban az emberek
A vendéglátó, Liebhauser János, mintegy az elismerésre reagálva elmondta, a pályázat arra is felhívta figyelmüket, amit egyébként eddig is tudtak, hogy mennyire fontos az olvasók számának növelése, az olvasáskultúra fejlesztése. A felhívás, a pályázat pedig számukra kimondottan szerencsés időben jelent meg, mert nemrég költözhettek új otthonukba, s ebbe az új, impozáns, korszerű épületbe az emberek sokkal szívesebben jönnek, mint jöttek a régibe. Most sem szerveznek sokkal több rendezvényt, mint korábban, mégis kétszer annyian vannak ezeken. Azt pedig nem is remélték, de megtörtént, hogy átalakultak szokások, sokkal több időt töltenek el az az új könyvtárban emberek. Régebben, a régi épületben kiválasztották a könyveket, kicsit beszélgettek, s elmentek. Most órákat eltöltenek itt. Megjelentek olyan fiatalok, akikre nem is gondoltak. Jönnek középiskolások, egyetemisták, tanulni, beszélgetni, együtt lenni, játszani. Közösen csinálják a leckét, leülnek, elvannak, nagyon örömteli dolog, hogy az épületet intenzíven használják. Ez is bizonyítja, nem volt értelmetlen az a küzdelem, amit elődjei, a szekszárdi könyvtárosok évtizedek óta folytattak az új épületért.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium pályázata a hónap végén zárul. Ezt követően értékelik, hol, mit tettek, s ennek alapján díjazzák a könyvtárakat. Erre a tárca 120 millió forintot állapított meg, ebből az egyes kategóriák győztesei, helyezettjei tíz, öt, illetve hárommillió forintot kapnak.”
Eredeti írás: SZEPESI LÁSZLÓ